Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, së bashku në Orkestrën Sinfonike të Galicisë

11/10/2019 - 10:01

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkestrës Sinfonike të Galicisë në La Korunja (Spanjë). Dy instrumentistët kanë luajtur nën drejtimin e dirigjentit Dima Slobodeniouk në koncertin e përjavshëm të OSG, e cila konsiderohet si një nga orkestrat më të mira në Spanjë.

Floriani dhe i biri kanë marrë veç të tjerash edhe përgëzimet e kritikut të njohur muzikor, Julio Andrade.

Djaloshi 22-vjeçar Daniel Vlashi, i cili sapo ka filluar specializimin master në Shkollën Superiore të Muzikës “Hans Eisler” në Berlin, ftohet herë pas herë në Orkestrën Sinfonike të Galicisë për shkak të cilësive profesionale të tij.

Danieli dhe i ati 55-vjeçar, Florian Vlashi, kishin interpretuar së bashku për herë të fundit gjatë edicionit të 9-të të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” që zhvillohet çdo dy vjet në Durrës.

Familja Vlashi jeton dhe punon në Spanjë që nga viti 1992, kur Floriani u bë pjesë e OSG-së.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës.

“Krom dhe luledele” është një roman i cilësuar si himn për të rinjtë e pas viteve 1990.

Prej mëse një viti në protestë kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, aktori i njohur Neritan Liçaj, shprehet besimplotë se godi

Jeta kulturore në Durrës nisi në muajin nëntor me një shfaqje që u prit mjaft mirë nga publiku, saqë do të vijë edhe këtë fundjavë për pu

Pasditen e së enjtes, në orën 18.00, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës do të shfaqet filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig

Diana Ziu dhe bashkëshorti i saj, artisti Vangjel Toçe nuk i kanë kursyer fjalët dhe kritikat kundrejt mënyrës se si Vera Grabocka po tra

Është ndarë nga jeta aktori i teatrit të Durrësit, Josif Koci.

100 artistë nga 60 shtete kanë sjellë krijimet e tyre në një ekspozitë “Vetëpeizazh” në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” në Durrës.

Komedia "Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas!" është pritur mjaft mirë në Durrës.

Një fundjavë plot të qeshura premtohet në Durrës pasi në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” do të vihet komedia “Nuk dëgjoj, nuk shikoj