"Ylli pa emër", çfarë po përgatisin aktorët për publikun durrsak (VIDEO)

17/03/2017 - 17:27

Aktorët e dramës “Ylli pa emër”, i autorit rumun Mihael Sebastian, kanë zbritur në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, për të vijuar provat e nisura një muaj më parë në tavolinë.  

Nën regjinë e Erion Kames, aktorët Andia Xhunga, Besmir Bitraku, Edmond Halili, Gjergj Doçi dhe Adelina Muça janë duke punuar që pas dy javësh të sjellin për publikun e gjerë premierën, e cila sjell një realitet global, atë të njeriut në kërkim të dashurisë përballë gjendjes së vetmisë.

Drama rrotullohet rreth marëdhënies së profesorit që luhet nga aktori i njohur Besmir Bitraku, që jeton në një fshat rural, dhe Adelina Muçës në rolin e Monës, një zonjusheje që vjen nga jeta kryeqytetase, e që bie në dashuri me profesorin.

Mona dashurohet marrëzisht pas profesorit, i cili kishte bërë një jetë të fjetur në fshatin e largët, ishte tërhequr nga bota, dhe kur erdhi Mona, jeta e tij ndryshoi. Por vajza nga kryeqyteti a mundet që për dashurinë të braktisë jetën mondane, të braktisë sallonet e bukurisë, modën, baret e lokalet, për të jetuar në një fshat të largët? Sa e ndryshon dashuria njeriun? 

A është më e njëjta Monë, pasi njohu dashurinë në këtë fshat të largët? 

A do ti kthehet më jetës mondane? Këtyre pikëpyetjeve i japin përgjigje aktorët në lojën e tyre. 

Në rolin e asistent regjisores vjen për herë të parë Mimoza Marjanaku, një aktore me eksperiencë në këtë teatër.

Drama e autorit rumun sjell aktualitein shqiptar, por edhe atë global. Trajton temën e vetmisë së njeriut të sotëm, i cili si rrugë shpëtimi ka vetëm të gjejë dashurinë, por edhe dashuria është me pikatore. Aktorja Adelina Muça vjen në rolin e një vajze të vetmuar, e cila ka mbetur në një qytet të vogël, pa të ardhme. 

Por a e braktis dot përfunduimisht për dashurinë jetën mondane Mona?

Ndjekim intervistat e aktorëve Besmir Bitraku dhe Adelina Muça. 

K.H.

 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67

Ka kaluar pak kohë nga Festivali i RTSH-së, megjithatë polemikat vazhdojnë ende.

Ashtu si vitin e kaluar, edhe këtë vit ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të zhvillohet pa një prezantues/e.

Më 7 janar 1927, plot 93 vite më parë, u përurua kinoteatri "Esperia", kinemaja e parë publike në qytetin e Durrësit.

Mbrëmjen e djeshme në Los Angeles është zhvilluar edicioni i 77-të i ‘Golden Globe’.

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i