Zhvillohet në Durrës takimi me temë "Muzeu dhe interesi i tij publik" (VIDEO)

14/02/2019 - 16:50

Në ambientet e Muzeut Arkeologjik të Durrësit është zvhilluar takimi me temë “Muzeu dhe interesi i tij publik”. Ky takim bëri bashkë studentë të ndryshëm të universitetit “Aleksandër Moisiu”, miq të muzeut si dhe pjestarë të interesuar të komunitetit si dhe përfaqësues të pushtetit vendor të Durrësit.

Ky takim erdhi në sajë të bashkëpunimit mes Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës me Departamentin e Turizmit të UAMD, me synimin që të çojë përpara marrëveshjen ekzistuese dypalëshe midis dy institucioneve.

I konceptuar si një bashkëbisedim i lirë midis studentëve dhe muzeut, ky takim iu dha mundësinë edhe të pranishmëve të tjerë të bëheshin pjesë e këtij diskutimi.

Sipas Antigoni Gjergjit, specialiste e edukimit përmes kulturës në DRKK, ky takim shërbeu për të vjelë ide dhe identifikuar bashkëpunime të vlefshme, të cilat do të ngrenë në një shkallë më të lartë performancën e Muzeut në lidhje me vlerën e tij socio-ekonomike.

Në vijim të takimit u hartua edhe një  plan veprimi i përbashkët, që do të pasurojë marrëveshjen e mëparshme midis DRKK Durrës dhe UAMD dhe do të rrisë impaktin e muzeut në përfshirjen më të gjërë të publikut në njohjen ndërvepruese, bashkëpunuese dhe shumëdisiplinare të Trashëgimisë Kulturore Arkeologjike të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë

Ditën e enjte, më datë 12 shtator, miq artistë, shkrimtarë e poetë do të mblidhen për të kujtuar mikun e tyre, poetin dhe dramaturgun Avn

Teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës po bëhet gati për shfaqjen e parë për këtë sezon.

(Mbi romanin “Pushkatimi” të autorit Shpend Topollaj)