Deputetët japonezë testojnë kokoren për tërmetet

01/12/2019 - 10:52

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë. Të mërkurën, deputetët e parlamentit japonez kanë kryer një stërvitje ku provonin kokoret që janë krijuar për situata të tilla ekstreme.

Bëhet fjalë për disa kokore plastike të palosshme që të mbrojnë në raste të kësaj lloj katastrofe. Ato janë të vendosura poshtë çdo karrigeje deputeti.

Kjo ishte stërvitja e dytë që parlamenti bënte qëkur është krijuar kokorja. Japonia është shumë e prekur nga tërmetet. Në vitin 2011, vendi u godit nga një tërmet me magnitudë 9 duke shkaktuar një cunami dhe për pasojë humbën jetën rreth 20.000 persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nëse ju është thyer zemra nga partneri juaj, me shumë gjasa i përket njërës nga këto shenja zodiakale.

Një stilist dhe princ i Emirateve të Bashkuara Arabe vdiq pas përdorimit të kokainës dhe marrëdhënieve intime, në banesën e tij në vlerë

Festat janë koha ideale për të reflektuar. Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë mund të përpiqemi të bëjmë më mirë?

Një letër fare e thjeshtë, nga një 7-vjeçare ka përlotur mbarë rrjetin, teksa vogëlushja i kërkon Babagjyshit një shtëpi dhe ushqim për f

Njerëzit bien në dashuri në mënyra të ndryshme, sepse disa dashurojnë me shikim të parë e të tjerë marrin më shumë kohë.

Një i ri nga New York-u  ka humbur jetën, pasi është shtypur nga një makinë, e cila ka qenë pa shofer.

Nëse doni të provoni një eksperiencë ndryshe, mund të vizitoni restorantin e parë nënujor të ndërtuar në Norvegji me një kapacitet total

Për t'u pëlqyer dhe pranuar nga shoqëria, ne shpesh përpiqemi të tregojmë se jemi të përsosur.

Stafi drejtuesi i një spitali ka pranuar zyrtarisht se mjekët operua një grua, teksa kjo e fundit ishte e ndërgjegjshme duke i shkaktuar

Ende pa mbaruar 2019-a, të gjithë jemi gjithë sy e veshë se ç'do të sjellë viti pasardhës, por para se të sjellim për ju horoskopin vjeto