E padëgjuar më parë, caktohet ministri për vetminë

23/02/2021 - 14:31

E padëgjuar më parë, por Japonia ka emëruar ministrin për vetminë këtë muaj. Ky vendim erdhi pasi niveli i vetëvrasjeve në vend u rrit për herë të parë në 11 vjet gjatë pandemisë së Covid-19, raporton CNN.

Ministër për Vetminë është emëruar më 12 shkurt Tetsushi Sakamoto, i cili tha se kryeministri Yoshihide Suga e emëroi atë për të adresuar çështjet kombëtare "përfshirë çështjen e rritjes së shkallës së vetëvrasjes së grave gjatë pandemisë".

"Suga më udhëzoi të shqyrtoj çështjen dhe të paraqes një strategji gjithëpërfshirëse, duke u koordinuar me ministrinë përkatëse. Shpresoj të kryej aktivitete për të parandaluar vetminë dhe izolimin shoqëror dhe për të mbrojtur lidhjet mes njerëzve", shtoi Sakamoto.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrudhat që formohen në qafë mund të shkaktojnë probleme në paraqitjen e jashtme të një gruaje.

Është një nga balsamët më efikasë që mund të përdoret për flokët, pa kosto dhe antialergjik. Dhe para së gjithash jo i ndërlikuar.

Ka shumë truke efikase sesi të investoni para dhe të fitoni më shumë prej tyre.

Tharësja e flokëve është një nga mjetet themelore të një gruaje dhe në fakt është më e dobishme sesa imagjinoni.

Disa “sekrete” të vogla do t’ju ndihmojnë të dukeni më bukur dhe t’i përshtateni llojit të fytyrës që keni.

31-vjeçarja nga Gjermania, Stefanie Classen njihet si Rapunzel.

Një meteorit duhet të ketë rënë diku mbi Mbretërinë e Bashkuar, nga një meteor i madh i cili ndriçoi qiellin në Britani një natë më parë,

Era e pakëndshme e këpucëve na bezdis të gjithëve pa përjashtim.

Një postier në Vietnam është konsideruar si një hero, pasi ai shpëtoi një vajzë të vogël teksa ajo ishte duke rënë nga një ndërtesë 12-ka

Ekzistojnë disa zakone të thjeshta, të cilat pa e kuptuar sjellin rezultate negative ose mund të dëmtojnë pajisjet shtëpiake.