Maska dëmton lëkurën/ Dermatologia: Çfarë problemesh shkakton në fytyrë

16/10/2020 - 09:51

Që prej ditës së djeshme maska është bërë aksesori më i rëndësishëm që do na shoqërojë pothuajse kudo sapo dalim nga shtëpia. Në ditët e sotme pretendimet e shumë njerëzve që mbajnë maskë është se ajo u shkakton probleme jo vetëm me frymëmarrjen, por edhe me lëkurën.

Mjekë të njohur në SHBA, të specializuar në dermatologji, si Dr. Shari Marchbein dhe Dr Patricia Wexler janë shprehur se që nga fillimi i pandemisë dhe mbajtja e maskës në fytyrë, janë shtuar ndjeshëm pacientët që kanë shfaqur probleme në lëkurë, madje edhe vetë doktorët janë shprehur se kanë përjetuar ndryshime në lëkurë.

Problemet kanë qenë nga më të ndryshmet, duke nisur nga rrjepjet në zonën e hundës, veshit por edhe skuqje apo shfaqje të puçrrave dhe jo vetëm kaq por probleme edhe më serioze. Por natyrisht që për të gjitha këto probleme ka zgjidhje.

Në lidhje me këtë problematikë, ishte e ftuar sot në “Wake Up” në Top Channel mjekja dermatologe, Erjona Shehu. Ajo theksoi se prej kohësh ka pacientë që i drejtohen dermatologëve për problemet në fytyrë nga mbajtja e maskave.

“Kemi kohë që kemi pacientë me probleme nga mbajtja e maskës, sepse ky shtimi i fashës orare të mbajtjes patjetër që do t’i rrisë problemet.

Kanë nisur që me hapjen apo daljen nga karantina. Nga më të ndryshimet si probleme në fakt. Përveç dermatiteve, unë do të shtoja një sërë të tjerash, ku më problematiku në rang global janë aknet e krijuara nga maskat. Madje kemi edhe temin e ri tashmë në dermatologji, “maskne”, tha dermatologia Erjona Shehu.

E pyetur se si mund t'i shmangnim, mjekja u shpreh: “Kam frikën se nuk do i shmangim dot, sepse më këtë maskë në fytyrë do rrimë 2 vite të mira”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Viti 2021 pritet të jetë shumë më ndryshe se viti pandemik që lamë pas, për shkak të të cilit u anuluan shumë prodhime kinematografike os

Nga sot qyteti i Milanos ndalon pirjen e duhanit në mjedise të hapura në disa zona të qytetit. Ndalimet fillojnë nga stacionet e transpor

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një d

Një person në California, SHBA, i cili ishte “i frikësuar për të shkuar në shtëpi për shkak të Covid” jetoi i fshehur në Aeroportin O’Har

Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trump ka dhënë mesazhin e saj të lamtumirës në prag të largimit nga Shtëpia

Arkeologët tashmë do të kenë mundësi të kuptojnë më mirë Tempullin e Kukulcan pasi një investigues pati mundësinë të filmonte brenda stru

Në një zonë lindore të Turqisë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në pesë metra.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, rrallëherë publikon foto familjare, por këtë herë e ka thyer këtë rregull.

Ka befasuar deklarata e një prifti ultra-ortodoks në Izrael, i cili u tha ndjekësve të tij se vaksina anti-Covid i bën njerëzit “gay”.