Maska natyrale që largon rrudhat brenda 7 ditësh

15/11/2019 - 21:57

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye. Simptomë e pashmangshme e plakjes, por është e mundur të lehtësoni dhe vononi shfaqjen e tyre me përbërës plotësisht natyralë.

Tërshëra, një nga përbërësit e maskës, është një drithë i plotë dhe ushqyese, e pasur me vitamina dhe karbohidrate. Ajo promovon rigjenerimin e strukturës natyrale të lëkurës, duke ruajtur pH falë proteinave të saj.

Kosi është një hidratues i shkëlqyeshëm për lëkurën, ka një efekt ftohës, e ushqen dhe tonifikon atë. Mjalti është përdorur për kujdesin e lëkurës për mijëra vjet. Përmban aminoacide dhe enzima jetike për qelizat, ndihmon në shërimin e plagëve, është antiseptik dhe antibakterial dhe është i pasur me antioksidantë.

Në fund vitamina E lufton kundër radikalëve të lirë, përgjegjësit kryesorë për plakjen e lëkurës. Vitamina E ndihmon në luftimin e rrudhave dhe të gjitha simptomave të tjera të plakjes.

Për të përgatitur maskën kundër rrudhave, përzieni 2 lugë kos me 1 mjaltë, 2 lugë tërshërë dhe përmbajtjen e një kapsule vitaminë E. Përziejini mirë derisa të fitohet një masë homogjene.

Aplikojeni në fytyrë para se të flini dhe lëreni të veprojë 15-20 minuta, më pas shpëlajeni fytyrën me shumë ujë të ngrohtë. Aplikoni një hidratues menjëherë pasi të keni tharë mirë fytyrën. /Revista Psikologjia

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë dhe videot e kryeministrit britanik, Boris Johnson duke votuar së bashku me qenin e tij, Dilyn, nuk janë të vetmet që janë bë

Kjo është vila mbresëlënëse e gazetares së njohur Ellen DeGeneres në Los Angeles.

Revista "Forbes" ka renditur të parën në listë si gruan më të fuqishme në botë për vitin 2019, kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Nëse ju është thyer zemra nga partneri juaj, me shumë gjasa i përket njërës nga këto shenja zodiakale.

Një stilist dhe princ i Emirateve të Bashkuara Arabe vdiq pas përdorimit të kokainës dhe marrëdhënieve intime, në banesën e tij në vlerë

Festat janë koha ideale për të reflektuar. Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë mund të përpiqemi të bëjmë më mirë?

Një letër fare e thjeshtë, nga një 7-vjeçare ka përlotur mbarë rrjetin, teksa vogëlushja i kërkon Babagjyshit një shtëpi dhe ushqim për f

Njerëzit bien në dashuri në mënyra të ndryshme, sepse disa dashurojnë me shikim të parë e të tjerë marrin më shumë kohë.

Një i ri nga New York-u  ka humbur jetën, pasi është shtypur nga një makinë, e cila ka qenë pa shofer.

Nëse doni të provoni një eksperiencë ndryshe, mund të vizitoni restorantin e parë nënujor të ndërtuar në Norvegji me një kapacitet total