Futbollisti durrsak Erjon Beu shkëlqen si golashënuesi më i mirë, "Qytetar Nderi" në Maltë (FOTO)

19/10/2019 - 21:49

Erjon Beu është nga ata durrsakë që kur dëgjon për arritjet dhe sukseset e tyre jashtë vendit, bën të ndjehet krenar çdo bashkatdhetar. Sportisti durrsak, ose siç e njohin ndryshe të gjithë në Maltë, ku jeton prej 10 vitesh, si EB7, është nderuar së fundmi duke marrë titullin "Qytetar Nderi" nga kryetari i komunës në Maltë, për arritjen e numrit të 100 golave në skuadrën ku ai luan.

28-vjeçari nga Durrësi përjetoi emocione të mëdha këtë të shtunë, teksa mori lëvdatat nga federata malteze, nga klubi i tij, si dhe çmimi më i bukur si "Qytetar Nderi" nga kryetari i komunës, të cilat dëshironte t'i ndante edhe me lexuesit e "DurrësLajm". Beu aktivizohet prej 8 vitesh në skuadrën malteze Lija Athletic, duke arritur edhe numrin e 100 golave të shënuar për të. 

Por kush është Erjon Beu dhe si u aktivizua ai në futboll që në adoleshencë në Durrës...

Skuadra e parë me të cilën Beu u aktivizua në fillimet e tij në Maltë ishte Attard Fc dhe ndeshja e tij e parë zyrtare ishte më 9 janar 2011, kur shënoi një dygolësh që në debutim në moshën 19-vjeçare. Ai shënoi 7 gola në 11 ndeshje, duke u klasifikuar kështu si një talent i ri dhe premtues në futbollin maltez.

Hapat e tij të parë në futboll, Erjoni i ka nisur në atdhe, ku ka nisur të aktivizohet që në moshën 10-vjeçare. Më pas, në moshën 14-vjeçare, Beu nisu studimet pranë shkollës "Mjeshtëria Sportive" në Durrës, ku ai kaloi 4 vite, duke u aktivizuar në skuadrën e të rinjve U17 dhe U19, në rolin e kapitenit të skuadrës. Ai ra në sy të skuadrës së Teutës dhe u bë pjesë e klubit në moshën 18-vjeçare, ku luajti një gjysmë sezoni në skuadrën U19. Përpara se të transferohej në Maltë, Beu luajti pjesën tjetër të sezonit me skuadrën e kategorisë së dytë të kampionatit Shqiptar KF Sukthi.

Pas 4 muajve me skuadrën e Attard, emri i sulmuesit të shpejtë dhe këmbëndriturit filloj të përflitej në ishullin maltez dhe ishte skuadra e Lija Athletic, që nuk hezitoi të nënshkruante në formën e huazimit me lojtarin. Marrëveshja u shty dhe për sezonin 2012-2013. Sezon pas të cilit Beu u bashkua me skuadrën e Balzan FC, në Premier Ligën malteze me të cilët bëri vetëm 7 prezenca për shkak të një dëmtimi që do t'i kushtonte pjesën tjetër të sezonit.

Lija Athletic sërish i ofroi një kontratë afatgjatë në 2014-ën. Është e qartë që ai po e shpaguan besimin që skuadra pati për të, pasi është duke realizuar një performancë të shkëlqyer për ta. Ka fituar shumë tituj, duke përfshirë kampionatin e kategorisë së parë në 2017-n dhe futbollisti më i mirë i huaj i kampionatit. Këtë vit ai ka shënuar 5 gola në 4 ndeshje.

Aktualisht është golashënuesi më i mirë i kampionatit si dhe golashënuesi më i mirë i gjitha kohërave për Lija Athletic me 101 gola.

S.L.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono

Një mjek i cili nuk ka përdorur sapun dhe shampo për 4 vite i ka lënë gojëhapur të gjithë teleshikuesit në New York.

Muzeu i Luvrit, i cili shumëfishoi ofertën e tij në internet dhe rrjetet sociale gjatë kohës së izolimit, u mbështet masivisht nga 10,5 m