7-vjeçarja që po "çmend" botën, vrapon 5 000 metra për vetëm 20 minuta

24/08/2019 - 15:57

Një7-vjeçare nga Italia po tërheq vëmendjen e të gjithëve sepse gjatë garave me moshatarët e saj, vendosi një kohë rekord, pasi 5.000 metra i bëri për vetëm 20 minuta.

Vajza e cila jeton në Savona, tashmë ka një rekord, i cili vështirë se do të arrihet nga ndonjë tjetër. Një rezultat i jashtëzakonshëm ky nga vajza e vogël, teksa theu rekordin që mbahej nga një vajzë tjetër holandeze, e cila në një distancë prej 10.000 metrash kishte arritur një kohë prej 45 minutash.

Për këtë arritje kaq të madhe foli edhe babai i vogëlushes, i cili u shpreh: “Sekreti i saj? Vrapimi është loja e saj e preferuar. Ajo i nënshtrohet kontrolleve të përhershme të cilat konfirmojnë se ajo është e shëndetshme”.

Vogëlushja ka një nxitim të gjakut, që e bën atë të ketë një aftësi të lindur për atletikën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë disa shenja që duhet të mësojnë të mjaftohen, pasi janë shumë të pasigurt në vetvete. Ja cilat janë:

Qindra njerëz janë filmuar duke u mbajtur rradhë për të blerë maska për fytyrën, nën frikën e shpërthimit të koronavirusit, në një qytet

Ish-producenti i famshëm i filmave, Harvey Weinstein është shpallur fajtor për dy nga akuzat gjatë gjyqit për abuzimet seksuale. Ai, ësht

Një burrë guximtar që donte të provonte me çdo kusht se planeti i tokës është i rrafshët dhe jo në formë globi, është vrarë nga rënia e r

Gjatë jetës së tij Kirk Douglas gjithmonë ka financuar shoqata bamirëse.

Autori Dean Koontz parashikoi shpërthimin e koronavirusit në librin e tij të vitit 1981 "Sytë e errësirës".

Pas kërkesës së lartë për maska mbrojtëse nga koronavirus, kompania e njohur "Fendi" ka hedhur në treg "linjën" e saj.

Pasi e ëma e Quaden Bayles, (një djalë 9-vjeçar nga Australia, i lindur me nanizëm) postoi një video ku tregonte pasojat që vuante i biri

Ylli i familjes Kardashian-Jenner, Kim Kardashian, e kujton të atin e ndjerë në çdo festë dhe ditën e sotme i ka dedikuar disa fjalë prek