Rihapet qendra sportive “Juvenilia” në Durrës, rregullat e sigurisë që duhet të dini (FOTO)

23/05/2020 - 11:31

Qendra edukative sportive dhe kulturore “Juvenilia” në Durrës, nga e hëna më 25 maj 2020 rifillon aktivitetet sportive në ambiente të hapura, në të cilat bën pjesë edhe futbolli.

Natyrisht rihapja kryhet nën respektimin e protokolleve të rrepta të sigurisë, bazuar në vendimin e publikuar nga ana e ekspertëve të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Rregullat e reja për rifillimin e aktiviteteve janë si më poshtë:

  • Stafi i shoqatës do të masë temperaturën me termometër dixhital,
  • Duhet të evitohen kontaktet fizike (shtrëngim duarsh, përqafime) edhe pse në një sport si futbolli duket masa më e vështirë për t’u respektuar, por është BAZA mbi të cilat do të nisë fillimi i ri,
  • Çdo fëmijë duhet të sjellë në çdo stërvitje kit-in e tij personal (peshqir, shishe uji etj), maskë dhe dezinfektant.

Presidenti i shoqatës “JUVENILIA 2014”, Francesco Vitobello, njofton se për aktivitetet e tjera sportive si basketbolli, volejbolli, multisport etj, mbeten në pritje të komunikimeve të reja nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për rihapjen e palestrave.

Vitobello thotë se duhet të presim javën e parë të qershorit, që të publikohet edhe protokolli përkatës shëndetësor për zbatim.

Qendra edukative sportive dhe kulturore “Juvenilia” në Durrës, promovon sporte për fëmijët dhe të rinjtë për shëndetin e tyre fizik, mendor dhe social.

Promovon sporte për:

  • Parandalimin e mbipeshës dhe obezitetit
  • Parandalim e varësisë nga videogame dhe interneti
  • Parandalim e sjelljes joaktive (sedentare).
  • Shëndetin fizik, mendor, social.
  • Garanton staf profesional dhe të trajnuar
  • Garanton ambiente të sigurta dhe të pastra.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

U ndanë s’u ndanë. Lidhja mes Albës dhe Albit u komentua shumë herë, sidomos ditët e fundit kur flitet për një ndarje mes tyre.

Vdekja tronditëse e George Floyd, afro-amerikanit që u vra nga policia gjatë arrestimit ka shkaktuar një reagim të jashtëzakonshëm në SHB

Miliarderi norvegjez Kjell Inge Rokke, i cili ka vënë një pasuri të madhe nga nxjerrja e naftës, po ndërton një jaht madhështor i cili ka

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr