Statuja në Napoli në nder të Maradonës, prokuroria nis hetimet

28/01/2021 - 14:36

Prokuroria e Napolit ka nisur hetimet rreth financimit për ndërtimin e statujës në kujtim të Diego Armando Maradonës. Mediat italiane raportojnë sot se organi i akuzës i ka kërkuar Bashkisë së Napolit të paraqesë dokumentet rreth proçesit të shpalljes së fituesve të garës për ndërtimin e monumentit në nder të “Djalit të Artë”.

Dyshohet se titullarët e Bashkisë së Napolit kanë përkrahur disa ultras të Napolit, të cilët dyshohen se kanë lidhje me organizatën mafioze “Kamorra”.

Sipas indicieve të para, duke ditur faktin se ekstremistë të djathtë napolitanë dhe pjesëtarë të organizatës mafioze “Kamorra” kanë lidhje me ultrasit e Napolit, vendimi që disa përkrahës fanatikë të klubit bardhekaltër fituan garën për të mundësuar financimin për statujën e Diegos, ka ngjallur dyshime të mëdha te Prokuroria e Napolit. Në ditët e ardhshme, pritet të thirren në pyetje këshilltarët bashkiakë të Napolit, Eleonora De Majo dhe Çiro Borrielo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga traditat që është përhapur në të gjithë botën është torta e ditëlindjes me qirinj të ndezur.

Ka njerëz që zgjohen me zilen e parë të alarmit e ka të tjerë që rrotullohen pa fund në shtrat duke injoruar edhe zilen e shtatë.

Pallati Buckingham po fillon një hetim mbi pretendimet se Meghan Markle ngacmonte ndihmësit mbretëror.

Pas vetëm 6 muaj nga lindja e fëmijës së pestë, Alec dhe Hilaria Baldwin janë bërë sërish prindër.

Sipas mjekëve, lodhja e shpejtë dhe dhimbja e muskujve e nyjeve 75% shkaktohet nga mënyra sesi ne rrimë ulur para kompjuterit në punë, dh

Në Marsin e vitit të kaluar fotoja e një infermiereje e cila punon në një spital në Milani u bë virale në të gjithë botën.

Lëkura juaj është një pasqyrë që reflekton ndryshimet, të cilat ndodhin brenda trupit tuaj.

Dukesha e Sussex, Meghan Markle u dëmshpërblye me 450 mijë paund ose rreth 521 mijë euro pas fitores së betëjes ligjore kundër "Mail On S

Në një incident të çuditshëm, një aeroplan pasagjerësh u detyrua të bënte një ulje emergjente dhe të kthehej në aeroport në kryeqytetin s

Rrudhat që formohen në qafë mund të shkaktojnë probleme në paraqitjen e jashtme të një gruaje.