VIDEO/ Godet kombëtarja e femrave: Ne nuk kemi t*pe, por dimë si t’i përdorim ato!

16/05/2019 - 15:03

Kanë mbetur më pak se një muaj nga Kupa e Botës 2019 për femra, që këtë herë zhvillohet në Francë dhe federata e Gjermanisë ka publikuar një video që ka si qëllim të thyejë paragjykimet.

Ndër vite historie, futbolli është cilësuar si një sport për meshkuj, duke i lënë mënjanë kompeticionet që femrat zhvillojnë. Gjithsesi për të kthyer vëmendjen, tek përfaqësuesja e Gjermanisë kanë menduar të bëjnë një spot ndryshe, që duhet të godasë që në titullin.

“Ne nuk kemi t**e, por ne dimë si ti përdorim ato”, është titulli i kësaj video, që më pas vijon me prezantimin e lojtarëve gjermane, që rrëfejnë se ndonëse janë kampione europe 8 herë radhazi askush nuk i njeh.

“Për titullin e parë na u dha dhuratë një set me filxhanë çaji”, thuhet në një moment të videos, që tregon mos rëndësinë e duhur ndaj tyre dhe paragjykimet për femrat futbolliste.

Në vijim në video janë pikërisht futbollistet që rrëfejnë se si femra që janë iu pëlqen të veshin taka, të veshin çorape të gjata, të bëjnë “make-up”, të kërcejnë, por në fund e mbyllin me një mesazh të qartë: “Nuk ka nevojë ta dini se kush jemi ne, mjafton të dini se çfarë duam ne: Të luajmë lojën tonë”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.

Këtë vit familja mbretërore nuk do të shkojë për gjueti shpendësh, traditë e cila ka qenë e përvitshme.

Balerina dhe prezantuesja e motit, Alba Hoxha, është shumë e komentuar në media dhe çdo e re që ka të bëjë me të përbën kuriozitet për pu

Zelanda e Re ka tërhequr vëmendjen e medias botërore, kësaj here jo për sulme terroriste por për një zbulim të rëndësishëm.

Nëse deri para pak vitesh një foto vlente sa 1000 fjalë tani mund të themi të njëjtën gjë për emojit (figurinat e vogla të verdha dhe jo

Grimca të vogla plastike, të transportuara nga era dhe që bien më pas në formën e dëborës, u zbuluan në Arktik dhe Alpe, sipas një studim

Një video virale ka bërë që autoritetet të marrin masa ekstreme e të mbyllin një plazh të tërë në Ishujt Filipines.

Këto janë 3 shenjat e horoskopit që shpenzojnë më shumë:

Dashi

Metropolit shqiptar i shtohet një qendër e re, e parashikuar të jetë destinacion i mijëra qytetarëve çdo ditë.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...