Publikohen shifrat stratosferike, sa do të fitojë drejtori i ri i “Google”, Sundar Pichai

27/12/2019 - 07:44

Në fillim të dhjetorit, u njoftua se themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin po pensionohen. Në vend të tyre ka ardhur, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë mëmë Alphabet, pra Sundar Pichai.

Me rolin e ri dhe përgjegjësinë në rritje, Pichai gjithashtu ka një rritje të madhe të pagës. Kjo del nga dokumentet që tani janë paraqitur në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimeve të SHBA-së. Sipas kësaj, paga bazë e Pichai në vitin 2020 do të jetë 2 milionë dollarë amerikanë. Përveç kësaj, do të ketë një total të aksioneve prej 240 milionë dollarësh gjatë tre viteve të ardhshme që do të paguhen bazuar në performancë.

Gjithsesi, me gjithë pagën e majme, vlerësohet se Pichai nuk do të ketë një detyrë të lehtë. Alfabeti do të përballet me sfida rregullatore në vitet e ardhshme, veçanërisht brenda Bashkimit Evropian. Kohët e fundit ka pasur rezistencë edhe nga punonjësit e saj, për shembull kundër një dege kineze të motorit të kërkimit. Ndryshe, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët themeluan Google në vitin 1998, kishin thënë ditë më parë se po tërhiqen nga rolet e tyre të përditshme në kompaninë mëmë në Google, Alphabet, dhe po i japin përgjegjësinë e udhëheqjes Sundar Pichai, i cili do të shërbejë si CEO i Google dhe Alphabet. Më parë, Larry Page shërbeu si CEO i Alphabet dhe Sergey Brin shërbeu si president.

Siç ishte bërë e ditur gjithashtu, të dy, Page dhe Brin do të vazhdojnë si anëtarë të bordit të drejtorëve të Alphabetit. Ata gjithashtu do të mbajnë një shumicë të fuqisë së votimit mbi vendimet e ndërmarrjes.

“Ndërsa ka qenë një privilegj i jashtëzakonshëm për t’u përfshirë thellë në menaxhimin e përditshëm të kompanisë për aq kohë, ne besojmë se është koha për të marrë rolin e ‘prindërve krenarë’, duke ofruar këshilla dhe dashuri, por jo bezdi të përditshme”, kishin deklaruar Page dhe Brin. Sundar Pichai siguroi punonjësit në një e-mail në mbarë botën gjithashtu: “Unë do të vazhdoj të jem shumë i përqendruar në Google dhe punën e thellë që po bëjmë për të shtyrë kufijtë e informatikës dhe për të ndërtuar një Google më të dobishëm për të gjithë”. Megjithatë, gjatë viteve të fundit, Page dhe Brin kanë qenë gjithnjë e më pak të dukshëm në Alphabet dhe Google.

Që nga anëtarësimi në Google në 2004-n, Pichai ka mbikëqyrur zhvillimin e produkteve më të rëndësishme softuerike të Google, duke përfshirë Chrome, Drive, Gmail dhe Maps. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare, nëna e aktorit të njohur Sylvester Stallone.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Prishtinë, ku një banesë është grabitur nga një person i armatosur.

Nezihat Stërmasi ka festuar ditën e sotme 100-vjetorin e lindjes së saj.

Një video është bërë virale në internet dhe ka shkaktuar shqetësim mes ekspertëve pasi në të shfaqen disa persona që ndjekin një grua lak

Gjatë kohës së karantinës, kur e gjithë bota u izolua nga përhapja e pandemisë së koronavirusit, filmi “Contagion” i vitit 2011, pati një

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, është mjaft aktive dhe e ndjekur në rrjetet sociale.

Që prej ditës së shtunë, këngëtarja e njohur nga Kosova Fjolla Morina, është nën arrest pasi u kap me një armë zjarri me 23 fishekë lufta

Ajo është 54 vjeçe, por mosha për të është vetëm një numër. 

Termi “Hëna Blu” përdoret për të përshkruar dy lloje të ndryshme të hënave.

Nisja e shkollës në kushtet e pandemisë dhe nën masa të rrepta për të parandaluar përhapjen e Covid-19 ka sjellë jo pak probleme për nxën