Publikohen shifrat stratosferike, sa do të fitojë drejtori i ri i “Google”, Sundar Pichai

27/12/2019 - 07:44

Në fillim të dhjetorit, u njoftua se themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin po pensionohen. Në vend të tyre ka ardhur, Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë mëmë Alphabet, pra Sundar Pichai.

Me rolin e ri dhe përgjegjësinë në rritje, Pichai gjithashtu ka një rritje të madhe të pagës. Kjo del nga dokumentet që tani janë paraqitur në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimeve të SHBA-së. Sipas kësaj, paga bazë e Pichai në vitin 2020 do të jetë 2 milionë dollarë amerikanë. Përveç kësaj, do të ketë një total të aksioneve prej 240 milionë dollarësh gjatë tre viteve të ardhshme që do të paguhen bazuar në performancë.

Gjithsesi, me gjithë pagën e majme, vlerësohet se Pichai nuk do të ketë një detyrë të lehtë. Alfabeti do të përballet me sfida rregullatore në vitet e ardhshme, veçanërisht brenda Bashkimit Evropian. Kohët e fundit ka pasur rezistencë edhe nga punonjësit e saj, për shembull kundër një dege kineze të motorit të kërkimit. Ndryshe, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët themeluan Google në vitin 1998, kishin thënë ditë më parë se po tërhiqen nga rolet e tyre të përditshme në kompaninë mëmë në Google, Alphabet, dhe po i japin përgjegjësinë e udhëheqjes Sundar Pichai, i cili do të shërbejë si CEO i Google dhe Alphabet. Më parë, Larry Page shërbeu si CEO i Alphabet dhe Sergey Brin shërbeu si president.

Siç ishte bërë e ditur gjithashtu, të dy, Page dhe Brin do të vazhdojnë si anëtarë të bordit të drejtorëve të Alphabetit. Ata gjithashtu do të mbajnë një shumicë të fuqisë së votimit mbi vendimet e ndërmarrjes.

“Ndërsa ka qenë një privilegj i jashtëzakonshëm për t’u përfshirë thellë në menaxhimin e përditshëm të kompanisë për aq kohë, ne besojmë se është koha për të marrë rolin e ‘prindërve krenarë’, duke ofruar këshilla dhe dashuri, por jo bezdi të përditshme”, kishin deklaruar Page dhe Brin. Sundar Pichai siguroi punonjësit në një e-mail në mbarë botën gjithashtu: “Unë do të vazhdoj të jem shumë i përqendruar në Google dhe punën e thellë që po bëjmë për të shtyrë kufijtë e informatikës dhe për të ndërtuar një Google më të dobishëm për të gjithë”. Megjithatë, gjatë viteve të fundit, Page dhe Brin kanë qenë gjithnjë e më pak të dukshëm në Alphabet dhe Google.

Që nga anëtarësimi në Google në 2004-n, Pichai ka mbikëqyrur zhvillimin e produkteve më të rëndësishme softuerike të Google, duke përfshirë Chrome, Drive, Gmail dhe Maps. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtarja e njohur e muzikës folklorike, Silva Gunbardhi ka qenë ditën e sotme e ftuar në programin ‘E diell’ ku i është përgjigjur një

Këto janë shenjat më të rrezikshme të horoskopit.

Gaforrja

Një fenomen i pazakontë ka ndodhur në Skoci ku era e fortë që po godet Britaninë e Madhe ka ndryshuar edhe rrjedhën e një ujëvare.

Ndonëse gjatë javës ka një axhendë të ngarkuar politike, duket se kreu i PD-së Lulzim Basha ka gjetur kohë për të shpenzuar dhe me bashkë

Gazeta lokale “Giornale di Vicenza” ka bërë publik një rast kur sulmuesit italian Mario Balotelli i janë kërkuar 100 mijë euro nga një 18

Arjola Demiri dhe Irgen Çela janë dy aktorët që luajnë çiftin e lumtur në “Portokalli”, por luajnë edhe në filmin “I love Tropoja”. Aktua

Prezantuesja e njohur e “Love Island”, Caroline Flack, ndërroi jetë në moshën 40-vjeçare. Ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj më 14 shk

Moderatorja Ilda Bejleri ka reaguar pas dëshmisë në komisariat të personit që pa skenën e ngjarjes ku supozohet se ajo përplasi një grua

Një 31-vjeçare britanike ka humbur jetën pas një operacioni për rimodelimin e të pasmeve.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.