Studimi: Braktisja e mediave sociale ju shpëton nga vetmia dhe depresioni

22/11/2019 - 13:56

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqjes dorë nga mediat sociale dhe përmirësimit të depresionit dhe vetmisë.

Studimi ka zbuluar se studentët që kufizonin përdorimin e përditshëm në Facebook, Instagram dhe Snapchat në 10 minuta në ditë, kishin përjetuar rënie të ndjeshme të simptomave depresive. Kufizimi i përdorimit të Facebook, Instagram dhe Snapchat, në mënyrë direkte çon në reduktim të vetmisë dhe depresionit sipas studimit të publikuar nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë.

Në kuadër të studimit, kërkuesit kanë vëzhguar 143 studentë përgjatë tre javëve. Studentët u ndanë në dy grupe; njëri që vazhdonte të përdorte normalisht median sociale, dhe tjetri që ishte i kufizuar të përdorte çdo shërbim social për 10 minuta në ditë. Eksperimenti zbuloi se grupi që kish përdorur mediat sociale në mënyrë të kufizuar, tregonte rënie domethënëse të simptomave depresive.

Edhe pse studime të tjera kanë zbuluar lidhje mes medias sociale dhe shëndetit mendor. Studimi i fundit pretendon se është i pari që vendos një lidhje të qartë, rastësore, mes reduktimit të përdorimit të medias sociale dhe përmirësimit të vetmisë dhe depresionit.

“Është ironike, por ndoshta jo e habitshme, që reduktimi i medias sociale, që premton të na ndihmojë të lidhemi me të tjerët, në fakt ndihmon njerëzit të ndjehen më pak të vetmuar dhe depresivë”, thuhet në studim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kobe Bryant, ish basketbollisti i famshëm i NBA dhe Los Angeles Lakers, ka ndërruar jetë në moshën 41-vjeçare si pasojë e një aksidenti m

Shuhet legjenda e basketbollit amerikan dhe botëror, Kobe Bryant. Sipas asaj që shkruan gjermania "Bild", shkak është bërë rrëzimi i heli

Edhe pse në një moshë të pazakontë, Iris Jones ka në plan të martohet me të dashurin e saj egjiptian Mohamed Ahmed Irbriham. Ai është vet

Në momentin kur ra tërmeti me madhësi 6.8 ballë në provincën Elazig të Turqisë, një grua solli në jetë fëmijën e saj.

Në mesin e situatës emergjente të shkaktuar nga virusi i rrezikshëm, në rrjetet sociale është publikuar videoja e një djali, i cili ha të

Një histori prekëse e programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e Rubies e cila kishte zgjedhur emisionin për të surprizuar vajzën e

Ermal Mamaqi i ftuar në emisionin “Mos i  fol shoferit”, përveç filmit të tij më të ri “ I Love Tropoja”, ka folur edhe për filmin që ka

Vende të ndryshme të botës kanë rregulla të ndryshme. Për vizitorët, ato sigurisht janë të panjohura.

Mburrja nuk është një gjë e bukur, por gjithmonë ekziston dikush që e konsideron veten superior ndaj të tjerëve, më autoritar, më të aftë

Mbrëmjen e kaluar, moderatori i emisionit "Zonë e Lirë", Arian Çani kishte ftuar një trupë aktorësh për të promovuar një shfaqje teatrale