Studimi: Koha në rrjetet sociale nuk na bën të lumtur

29/11/2018 - 08:25

Të kaluarit shumë kohë në rrjetet sociale, nuk na bën të lumtur dhe faji është pikërisht i platformave që megjithëse mundësojnë lidhjen virtuale mes njerëzve, rrisin nivelin e perceptimit të vetmisë.

Ky rezultat ka dalë nga një studim i kërkuesve në Universitetin e Pensilvanisë, të cilët kanë gjetur lidhjen mes kohës së kaluar në rrjetet sociale, me nxitjen e simptomave depresive.

Por megjithatë, fenomeni nuk është shumë shqetësues, pasi mjafton ta reduktojmë përdorimin e këtyre rrjeteve në 30 minuta në ditë, për të ulur nivelin e shqetësimit.

Kërkimi ka përfshirë 143 studentë të Universitetit, mes moshës 18 dhe 22 vjeç, me përparësi femrat, dhe ka monitoruar përdorimin e tre platformave kryesore si: Facebook, Instagram dhe Snapchat.

Në fazën e parë, secilit prej pjesëmarrësve i është kërkuar një vlerësim në lidhje me perceptimin e mirëqenies personale dhe sasinë e orëve të shpenzuara në ditë, duke hulumtuar nëpër rrjetet sociale.

Në këtë pikë, çdo grup vullnetarësh i zgjedhur në mënyrë rastësore, i është kërkuar ta reduktojë me 10 minuta në ditë kohën e kaluar online, në secilën platformë, në një kohë optimale prej 30 minutash në ditë.

Në vetëm tre javë të eksperimentit, grupet që i kishin modifikuar zakonet e tyre të qëndrimit në rrjetet sociale, arritën si rezultat një mirëqenie më të lartë në gjendjen e tyre emocionale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emrat prej serialit televiziv “Game of Thrones” gjenden gjithmonë e më shumë në certifikatat e lindjes në Gjermani.

Astrologët kanë përcaktuar se femrat që i përkasin shenjës së Ujorit dhe Luanit, janë ato femra që konsiderohen si më inteligjentet.

Çifti i njohur i showbizit, Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë një nga dyshet më simpatike në showbiz-in shqiptar, jeta e të cilëve

Një çift të moshuarish janë kthyer në kishë për të ripërsëritur betimet e tyre në 75-vjetorin e martesës.

Teksa i shohim nga ekrani, shpeshherë duam që të kemi mënyrën joshëse të jetesës së të pasurve dhe të famshmëve, pa e ditur që për të arr

Producenti Steve Golin humbi jetën në moshën 64-vjeçare pas betejës me kancerin.

Vitet e fundit është bërë trend që femrat të bëjnë rimodelim të fytyrës apo dhe trupit të tyre.

Në autobusin e linjës Hamallaj-Durrës, qytetarët janë detyruar të hapin çadrat, pasi mjeti i transportit e fut shiun brenda.

Si ndikon stina e lindjes në personalitetin tuaj?

Pranverë

Ajri i ndotur mund të ndikojë në rritjen e kriminalitetit.