12-vjeçarja lind djalë, kryebashkiakja i lidh pension dhe kujdes shëndetësor falas

19/01/2021 - 17:20

Një ngjarje thuajse e pabesueshme ka ndodhur në Tecamac të Meksikës, ku një vajzë 12-vjeç dhe një djalë 15 vjeç kanë sjellë në jetë një djalë në moshë kaq të hershme.

Kryebashkiakja lokale Mariela Gutierrez Escalante njoftoi në rrjetet sociale se familja e re do jetojë me gjyshen e babait. Gjyshja shprehet se është e lumtur që do ketë shtëpinë plot dhe do kujdeset për ta.

Foshnja lindi para kohe në Hospital de las Americas. Djali peshonte 3 kg e 200 gram dhe 50 centimetra. Sipas raporteve lokale, nëna 12-vjeçare tha: “Ky është një vendim i imi dhe i babait të fëmijës dhe do jemi në kontakt edhe me familjet tona”.

“Vajzës do t’i jepen 2500 pesos në muaj afërsisht 105 euro, ndihmë shëndetësore dhe mjekësore. Këshillimi familjar dhe kujdesi shëndetësor falas gjithashtu do t’i ofrohen kësaj familje të re”, u shpreh kryetarja e bashkisë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vajza e ministres së Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, feston sot 6 vjetorin e lindjes.

Një nga traditat që është përhapur në të gjithë botën është torta e ditëlindjes me qirinj të ndezur.

Ka njerëz që zgjohen me zilen e parë të alarmit e ka të tjerë që rrotullohen pa fund në shtrat duke injoruar edhe zilen e shtatë.

Pallati Buckingham po fillon një hetim mbi pretendimet se Meghan Markle ngacmonte ndihmësit mbretëror.

Pas vetëm 6 muaj nga lindja e fëmijës së pestë, Alec dhe Hilaria Baldwin janë bërë sërish prindër.

Sipas mjekëve, lodhja e shpejtë dhe dhimbja e muskujve e nyjeve 75% shkaktohet nga mënyra sesi ne rrimë ulur para kompjuterit në punë, dh

Në Marsin e vitit të kaluar fotoja e një infermiereje e cila punon në një spital në Milani u bë virale në të gjithë botën.

Lëkura juaj është një pasqyrë që reflekton ndryshimet, të cilat ndodhin brenda trupit tuaj.

Dukesha e Sussex, Meghan Markle u dëmshpërblye me 450 mijë paund ose rreth 521 mijë euro pas fitores së betëjes ligjore kundër "Mail On S

Në një incident të çuditshëm, një aeroplan pasagjerësh u detyrua të bënte një ulje emergjente dhe të kthehej në aeroport në kryeqytetin s