4 fjalët e fundit që Princesha Diana i tha zjarrfikësit para se të vdiste

19/09/2018 - 19:03

   Është e pabesueshme të mendosh se janë bërë 21 vjet qe kur bota humbi Dianën, Princeshën e Uellsit.

Ish-gruaja e Princit Çarls vdiq në një aksident me veturë në Paris, bashkë me partnerin e saj Dodi Fayed më 1997, edhe pse teori të shumta konspirative kanë tentuar prej atëherë që të tregojnë një version tjetër të ngjarjes.

Tani, siç thotë gazeta britanike Daily Star, fjalët e fundit të Dianës para se të vdiste janë zbuluar nga zjarrfikësi i cili tentoi ta shpëtonte atë.

Xavier Gourmelon ishte një nga njerëzit e parë të emergjencës që iu përgjigj thirrjes për një aksident, aksidenti ky në të cilin ishte përfshirë Diana në një tunel në Paris.

Zjarrfikësi nuk ia kishte idenë se kush ishte në veturë kur arriti në skenën e aksidentit. Siç shkruan Daily Star, ai tha:

“Vetura ishte shkatërruar dhe ne u morëm me të si me çdo aksident tjetër. Për mua ky ishte një aksident banal trafiku, pasi kishte ndodhur për shkak të shpejtësisë dhe vozitjes në gjendje të dehur.

E pash që ajo ishte lënduar në kraharorin e djathtë, përveç kësaj, nuk kishte diçka tjetër të dukshme. Nuk kishte as gjak. Ia mbajta dorën dhe i thash që të qetësohej, duke i thënë se kisha ardhur për ta ndihmuar”.

Diana ishte ulur prapa një Mercedesi S280 me partnerin e saj Dodi Fayed, djalin e miliarderit egjiptian Muhamed Al-Fayed. Kur Gourmelon iu afrua princeshës, ajo kishte ende vetëdije.

Ai thotë se fjalët e saj të fundit ishin:

“O Zot, çfarë ka ndodhur?”.

Raporti zyrtar tha se princesha vdiq për shkak të lëndimeve të mëdha të brendshme dhe shpërthimit të një ene të gjakut afër zemrës, duke çuar kështu në gjakderdhje të brendshme.

Por ky raport është kundërshtuar përgjatë viteve, me Muhamed Al-Fayed që shkoi aq larg sa që tha se djali i saj dhe Princesha Diana u ekzekutuan nga agjentë të mbretërisë britanike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Donte me shumë mundësi të bënte një ‘selfie’ nga ballkoni i shtëpisë, duke filmuar panoramën e Panamasë, kur, për shkak të erës, ka humbu

Një ajsberg i ri gjigand, me madhësi thuajse 300 kilometra katrorë, është gati për t’u shkëputur nga platforma e akullit në Pine Island,

Blogerja e njohur Armina Mevlani dhe djali i ish-kryeministri Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, kanë kurorëzuar sot lidhjen e tyre disa vje

Në një ceremoni martese si ajo e princeshë Eugenies, sigurisht që një rëndësi të veçantë marrin damat.

Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha do të festojnë sot në një ceremoni familjare fejesën e tyre…

Gjatë ditës që lamë pas, Gazeta Express publikoi lajmin se ditën e sotme çifti i njohur i showbizit Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha d

Ish-Kryeministri Berisha tregon çdo ditë formën e mire fizike që gëzon.

Një milion dollarë për të ruajtur reputacionin e tij.

Një 18-vjeçar në Luiziana fluturoi përmes një stuhie rëre mbi Arabinë Saudite, u mbërthye në Filipine nga tajfuni dhe vendosi tre rekorde

Robin Uilliams (63), Kwrt Kobein (27), Ernest Heminguej (61), Alan Turing (41), Virginia Ulf (59), Vincent Van Gogh (37-vjeç).