5 ushqimet që duhet të konsumoni për të pasur forcë dhe energji gjatë ditës

07/05/2021 - 15:41

Gjatë çdo dite qoftë nëse jemi në punë apo jo, kemi nevojë të madhe për të pasur energji dhe forcë. Nuk ka rëndësi sasia e ushqimit të ngrënë kur bëhet fjalë për sigurimin e energjisë që di duhet trupit.

Kështu që për të siguruar vitaminat e nevojshme që të na japin energji gjatë ditës duhet të konsumojmë ushqime të tilla si banane, vezë ose mollë, ju mund të përmirësoni ndjeshëm nivelet e energjisë tuaj dhe të ruani fokusin gjatë gjithë ditës.

Shumë njerëz përjetojnë një rënie të energjisë në një moment gjatë ditës që është një dukuri krejtësisht normale. Sidoqoftë, është e rëndësishme të dini se lloji dhe sasia e ushqimit që hani luajnë një rol kryesor në përcaktimin e niveleve të energjisë që do t’ju shoqërojnë pasi të zgjoheni.

Megjithëse të gjitha ushqimet sigurojnë energji, disa ushqime përmbajnë më shumë lëndë ushqyese që mund t’ju ndihmojnë të rrisni nivelet e energjisë tuaj dhe të ruani vigjilencën dhe përqendrimin. Disa nga këto ushqime janë:

Banane

Bananet janë ndoshta një nga ushqimet më të mira me energji. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i karbohidrateve komplekse, kaliumit dhe vitaminës B6, të cilat mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të energjisë.

Një studim i vitit 2012 konfirmoi se ato janë një burim më i mirë energjie sesa pijet e shtrenjta sportive dhe dy banane sigurojnë mjaft kalori për një stërvitje ose shëtitje dy orëshe.

Peshk

Peshqit e yndyrshëm si salmoni dhe tuna janë një burim i mirë i proteinave, acideve yndyrore dhe vitaminës B.

Për shembull, pjesë të salmonit ose tonit ju japin sasinë e rekomanduar ditore të acideve yndyrore omega-3 dhe vitaminës B12, dhe acideve yndyrore omega-3 është treguar se zvogëlon inflamacionin, i cili është një shkak i zakonshëm i lodhjes.

Për më tepër, vitamina B12 punon me folat për të krijuar rruaza të kuqe të gjakut dhe ndihmon që hekuri të funksionojë më mirë në trupin tuaj. Nivelet optimale të qelizave të kuqe të gjakut dhe hekurit mund të zvogëlojnë lodhjen dhe të rrisin energjinë, sipas Healthline.

Mollë

Mollët shpesh thuhet se janë ndër frutat më të shëndetshëm në botë dhe janë një burim i mirë i karbohidrateve dhe fibrave.

Falë përmbajtjes së pasur të sheqernave natyrore dhe fibrave, mollët mund të sigurojnë një çlirim të ngadaltë dhe të qëndrueshëm të energjisë. Ata gjithashtu kanë një përmbajtje të lartë të antioksidantëve dhe hulumtimet kanë treguar se antioksidantët mund të ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve, duke rezultuar në çlirimin e energjisë për një periudhë më të gjatë kohore.

Vezët

Vezët nuk janë vetëm jashtëzakonisht të shijshme, por edhe ushqim plot energji që mund t’ju forcojë gjatë ditës.

Ato janë të pajisura me proteina që mund t’ju ofrojnë një burim të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të energjisë. Përveç kësaj, leucina është aminoacidi më i bollshëm në vezë, dhe dihet se stimulon prodhimin e energjisë në disa mënyra.

Leucina mund të ndihmojë qelizat të marrin më shumë sheqer në gjak, të stimulojë prodhimin e energjisë në qeliza dhe të rrisë ndarjen e yndyrnave për të prodhuar energji. Gjithashtu, vezët janë të pasura me vitamina B. Këto vitamina ndihmojnë enzimat të luajnë rolin e tyre në procesin e prishjes së ushqimit.

Kafe

Kafeja mund të jetë ushqimi i parë që mendoni kur doni të përmirësoni nivelin tuaj të energjisë. Isshtë e pasur me kafeinë, e cila mund të kalojë shpejt nga qarkullimi i gjakut në tru dhe të rrisë aktivitetin e adenozinës, një neurotransmetues që qetëson sistemin nervor qendror.

Si rezultat, prodhimi i epinefrinës – një hormon që stimulon trupin dhe trurin – rritet. Edhe pse kafeja mbart vetëm dy kalori për filxhan, efektet stimuluese të saj mund t’ju bëjnë të ndiheni zgjuar dhe të përqendruar.

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për kafe, është e rëndësishme të mos e teproni – nuk rekomandohet të merrni më shumë se 4 filxhanë në ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.