Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

6 arsye të fshehura pse nuk mund të mbeteni shtatzënë

26/02/2021 - 15:43

1. Ju nuk mund ta llogaritni saktë dritaren tuaj pjellore.

Ndonjëherë është e vështirë të bësh parashikime të sakta, veçanërisht nëse periudha jote është e parregullt. Sidoqoftë, teknologjia mund t’ju ndihmojë të dilni. Ka aplikacione si Flo Period Tracker (falas për iOS dhe Android) që bëjnë parashikime të sakta të ciklit. Përveç kësaj, sapo të mbeteni shtatzënë, mund ta mbani aplikacionin thjesht duke kaluar në modalitetin e shtatzënisë dhe duke shijuar informacione për zhvillimin e foshnjës dhe njohuri të personalizuara të shëndetit.

 2. Ju përdorni lubrifikant të gabuar.

Për të përmirësuar shanset e një shtatzënie, zgjidhni me kujdes llojin e duhur të lubrifikantit për ju. Ka lubrifikantë që mund të jenë të dobishëm për pjellorinë mashkullore. Disa kanë nivelin e duhur të pH (7.2-8.0). Të tjerët përmbajnë jone magnezi dhe kalcium që imitojnë lëngjet natyrore të vetë trupit.

3. Partneri juaj është i stresuar.

Studimet tregojnë se pjelloria e një burri ndikohet ndjeshëm nga faktorët stresues të jetës, përfshirë punën, familjen dhe jetën shoqërore. Të qenit i paaftë për të përballuar këto probleme ka ndikimin më të madh negativ.

4. Indeksi i masës trupore është i ulët.

Pasja e një BMI më të ulët se normalja mund t’ju ​​rrezikojë në rritje të mosfunksionimit të vezoreve, infertilitetit dhe lindjes së parakohshme. Çrregullimet e të ngrënit mund të shoqërohen me një BMI më të ulët dhe ndonjëherë mund të ndikojë negativisht në menstruacionet dhe pjellorinë. Nëse ndiheni të paaftë për të mbajtur nën kontroll të ushqyerit tuaj, mund të përdorni aplikacione të specializuara që do të gjurmojnë kaloritë dhe peshën tuaj, si dhe simptoma të tjera të lidhura me shëndetin.

5. Ju jeni duke ushtruar tepër.

Ushtrimet mund të përmirësojnë pjellorinë tuaj në një farë mase, por është e rëndësishme të merrni sasinë e duhur të ushtrimeve. Ushrimet e shumta mund të ndikojë në ekuilibrin tuaj të energjisë dhe të ndikojë negativisht në ciklin tuaj riprodhues. Hulumtimet kanë treguar se ushtrimet ditore të gjata dhe intensive mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të mbetur shtatzënë. Moderimi është çelësi për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

6. Konsumoni shumë yndyrna trans.

Ushqimi i yndyrnave trans që gjenden në ushqimet e pjekura si picat dhe ushqimet e skuqura, mund të ndikojë negativisht në pjellori, që do të thotë se ovulimi nuk ndodh. Mundohuni të kufizoni këto ushqime pasi konsumimi i tyre në vend të karbohidrateve të shëndetshëm mund të shkaktojë deri në 73% rritje të rrezikut të një çrregullimi ovulimi. Kur dëshironi këto karbohidrate të yndyrës trans, është më mirë të hani meze të lehtë si banane, bukë , bajame ose kos me manaferrat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak javë më parë u zbulua se moderatorja Eni Vasili është shtatzënë për herë të parë.

Pasi emri i tyre u lakua në media për një sherr të supozuar mes të dyve, dy kandidatët për deputetë të Partisë Socialiste për qarkun Durr

Familja Mbretërore i dha lamtumirën e fundit dy ditë më parë Princit Philip, i cili ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare.

Kryeministri Edi Rama ka pasur marrëdhënie tepër të ngushtë me gjyshen e tij, e cila ishte tepër e dhënë pas fesë dhe gjatë natës dëgjont

Gjatë intervistës me moderatorin Ardit Gjebrea tek rubrika “Gjysma ime” tek "E Diela Shqiptare", Lulzim Basha ka treguar një bisedë me va

Bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë, Princi Philip, i cili ndërroi jetë në 9 prill, u përcoll dje për në banesën e fundit.

Lulzim dhe Aurela Basha ishin sot në emisionin “E diela shqiptare” në një intervistë ndryshe.

Miliarderja e re, Kim Kardashian, u mburr në rrjetet sociale me një gjerdan të ri diamanti me vlerë deri në 150,000 dollarë.