6 produktet që na duhen për të pastruar bizhuteritë

20/08/2018 - 09:14

Bizhuteritë janë një pjesë e rëndësishme e jona. Shumë prej tyre kanë kuptime të veçanta por edhe koleksionohen. Edhe për shkak të përdorimit të tyre, ndodh që bizhuteritë të bëhen pis, por mjafton birra, vodka, uthulla, uji i gazuar dhe keçapi për t’i rikthyer në gjendjen fillestare.

Birra pastron shumë mirë bizhuteritë e arit

Në fillim pastroni me birrë bizhuterinë dhe më pas fshijeni me peceetë të thatë në mënyrë që të mos mbesin shenja.

Uthulla dhe pasta e dhëmbëve pastron bizhuteritë e argjendit

Në pastrimin e argjendit ndihmon uthulla dhe pasta për dhëmbë, pasi përmban fluorid që fshin të gjithë papastërtinë. Pastaj shpërlajeni me ujë të ftohtë dhe të fshijeni mirë.

Keçapi largon njollat

Bizhuteritë e argjendit mund të nxihen. Në të tilla kushte bizhuja duhet futur në keçap për disa minuta dhe më pas duhet pastruar me një furçë dhëmbësh.

Vodka pastron bizhuteritë e kristalit dhe xhamit

Vodka është shumë efikase, mjafton vetëm që ta fshini vetëm me një pecetë.

Uji i gazuar pastron gurët e çmuar

Në pastrimin e gurëve të çmuar ndihmon uji i gazuar. Mjafton që gurin e çmuar ta hidhni në një gotë të mbushur me ujë të gazuar dhe ta lini gjatë gjithë natës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Volejbollistja shqiptare e talentuar, Erblina Bici, vetëm 2 javë më parë, fitoi Kupën e italisë me skuadrën e saj Igor Volley N

Drini Zeqo është një ndër personazhet më simpatikë dhe më të pëlqyer nga femrat, e ndonëse është komentuar shpesh për lidhje dashurie, at

Luana Vjollca ka uruar në një mënyrë shumë të veçantë 11-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Historia që mbylli puntatën e shtatë të programit “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e dashurisë së Erjonit dhe Emit.

Ju do të keni mundësinë të shijoni një pamje mahnitëse këtë javë, pasi 'super snow moon' e rrallë do shfaqet në qiell gjatë natës.

Eneda Tarifa mbetet prej vitesh një nga këngëtaret më të dashura për publikun, këngët e të cilës janë kthyer në hite dhe i dëgjojnë të gj

Ky është momenti tronditës kur një shtëpi shpërtheu pasi burri që jetonte atje, i vuri flakën teksa brenda saj gjendeshin ai dhe ish-bash

Diego Simeone rinovoi me Atletico Madrid deri në vitin 2022, por ajo që ka zbuluar media spanjolle “AS” është një bombë e vërtetë.Paga e

Meghan Markle do të kthehet në ekranin e madh.

Klaudia Pepa tërheq gjithnjë vëmendjen me postimet në Instagram dhe kështu ndodhi edhe mbrëmjen e djeshme kur për Shën Valentin balerina