Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

6 ushqime që çekuilibrojnë hormonet tuaja, duke jua bërë fytyrën me puçrra

03/03/2021 - 15:42

Lëkura juaj është një pasqyrë që reflekton ndryshimet, të cilat ndodhin brenda trupit tuaj. Pothuajse të gjitha proceset në organizëm kontrollohen nga kimikate speciale të quajtura hormone. Këto substanca prodhohen nga qeliza të veçanta të gjëndrave, të vendosura në gjëndrën tuaj tiroide, vezoret etj.

Edhe nëse lëkura juaj është zakonisht e pastër dhe e lëmuar, çekuilibri hormonal mund t’ju ​​bëjë të dukeni si një adoleshente me puçrra. Aknet hormonale zakonisht shfaqen në faqe dhe në lëkurën e nofullës. Këto skuqje bëhen të dukshme për shkak të niveleve të ulura të estrogjenit ose prodhimit të tepërt të testosteronit.

Testosteroni është një hormon mashkullor, i cili normalisht sintetizohet në sasi të vogla në trupin e gruas. Nëse diçka shkon keq në ekuilibrin tuaj hormonal, trupi mund të krijojë më shumë androgjene (hormone mashkullore).

Gjëndra tiroide është një organ në formë fluture, e cila normalisht gjeneron hormone tiroksinë dhe triiodotironinë. Ata zakonisht rregullojnë temperaturën e trupit, metabolizmin, funksionin mendor dhe pamjen e lëkurës.

Mungesa e hormoneve tiroide e bëjnë lëkurën tuaj të thatë dhe të trashë. Lëkura juaj gjithashtu mund të duket e papërsosur përmes procesit inflamator, veçanërisht nëse zgjat për një kohë të gjatë.

Përveç problemeve shëndetësore, të cilat mund të ndikojnë në gjendjen tuaj hormonale, ka disa ushqime, gjithashtu mund të prishin ekuilibrin hormonal, të shkaktojnë inflamacion dhe të dëmtojnë shëndetin e lëkurës tuaj. Më poshtë ne do ju tregojmë se cilat janë këto ushqime.

1. Produktet e sojës

Soja përmban fitoestrogjen, që mund të lidhet me receptorët e estrogjenit në trupin e njeriut. Kjo është arsyeja pse ata, të cilët kanë rritur ndjeshmërinë hormonale, mund të vërejnë shfaqjen e puçrrave pasi të hanë ushqime sojë.

2. Bulmeti

Hulumtimet e fundit tregojnë se produktet e qumështit janë të pasura me hormone steroide (përfshirë estrogjenin), të cilat mund të prishin ekuilibrin hormonal dhe të shkaktojnë puçrra.

3. Sheqernat

Ushqime me gliceminë si patatet, ëmbëlsirat, buka e bardhë dhe ushqimet e shpejta gjithashtu mund të shkaktojnë zhvillimin e ekzemës.

4. Vajrat e perimeve

Duke qenë të pasura me acide yndyrore omega-6, vajrat e misrit, lulediellit etj mund të mbështesin inflamacionin në trupin tuaj dhe përkeqësojnë aknet në këtë mënyrë.

5. Gluteni

Sëmundja celiake karakterizohet nga intolerancë ndaj glutenit. Ata që vuajnë nga ky çrregullim, mund të vërejnë shfaqjen e skuqjeve të lëkurës pasi të hanë kokrra të caktuara që nuk mund të treten në zorrën e tyre të hollë.

6. Arra

Disa prej nesh janë alergjikë ndaj ushqimeve të caktuara. Alergjia ndaj arrave (veçanërisht intoleranca ndaj kikirikëve) është çrregullim mjaft i shpeshtë që shkakton inflamacion në sistemin e tretjes dhe mund të çojë në probleme të lëkurës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë, e cila në treg kap shifrën e 500 milionë dollarëve sipas Daily Star.

Ditën e sotme, Princi Philip do të përcillet për në banesën e fundit. Ceremonia mortore, e cila do të bëhet në orën 15:00, me kohën lokal

E para lindi gjuha e më pas shkrimi, megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet e mund të flasim për gjithçka.

Këngëtari me famë botërore, Justin Bieber, ka dhënë së fundmi një intervistë për revistën e njohur GQ.

Një 31-vjeçar nga qyteti i Breshias ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet se kishte dhunuar të dashurën e tij për shkaqe xhelozie,

I ndjeri Princi Philip raportohet se ka pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Lady Dianën. Mediat e huaja kanë publikuar edhe letrat mes

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama do t’i bashkohet së shpejti Hollit Kombëtar të Famës të Grave, insti

Këto tri shenja karakterizohen nga një kuriozitet intelektual, por edhe zgjuarsi e madhe.

Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vje

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tani për tani.