70-vjeçarja thyen rekordin botëror në maratonë

16/10/2018 - 13:09

Pensionistja Jeannie Rice ka thyer rekord botëror në Maratonën e Bostonit pasi mbaroi garën për rreth 3 orë e gjysmë. 70-vjeçarja vendosi rekord për kategorinë e moshës së saj dhe mbylli konkurrimin për 3 orë 27 minuta dhe 50 sekonda.

Pasi kaloi vijën e finisht tha se ndihej absolutisht shumë mirë."Kam vrapuar për më shumë se 35 vite dhe kjo është pjesa më e rëndësishme e jetës sime. E dua konkurimin dhe përgatitja për garë më mban të motivuar për të vrapuar më shpejt dhe më mirë." -tha ajo.

Rekordi i mëparshëm për kategorinë e femrave 70+ ishte 3 orë, 35 minuta dhe 29 sekonda i vendosur nga Helga Miketta në vitin 2013, Jeannie e theu rekordin me më shumë se shtatë minuta.

Ajo ka marrë pjesë në maratona gjatë gjithë jetën e saj, me debutimin e parë më 1984 në Cleveland. Koha e saj më e shpejtë e regjistruar ishte tre orë dhe 16 minuta në Columbus. Ndërsa në Çikago ishte maratona e saj e 116-të.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja e famshme Heather Locklear sërish ka probleme psikike dhe për këtë ka përfunduar në spital.

“Il Barone Rampante”, shqipëruar “Baroni mbi pemë”, është libri që ka frymëzuar që nga koha e fëmijërisë, arkitektin e famshëm italian St

Gazetari i njohur Blendi Fevziu nuk e ka ekspozuar shumë vajzën e tij të madhe Mishel në rrjete sociale.

Një atlete ka marrë mijëra dollarë nga donacionet pasi deklaroi se prindërit e mohuan kur zbuluan se është lesbike.

Fatkeqësisht, të ngrihesh në detyrë është më tepër një art se një shkencë.

Bëhuni gati për një përballje titanësh në vitin 2019.

Një balenë e ngordhur në bregun e Indonezisë është gjetur me mbetje plastike në stomak, përfshirë 115 gota.

Pranvera Borakaj është përballur me një situatë shumë të sikletshme gjatë një prej transmetimeve të emisionit të mëngjesit ‘7 pa 5’ në “V

Gjashtë persona ndodheshin të bllokuar në ashensor kur po binte plot 84 kate në Çikago.

Jeni supersticiozë dhe i frikësoheni të martës? Ne po ju ndihmojmë duke luftuar të paktën frikën që keni nga dita e sotme.