700 vite që i reziston ujërave, ndërtesa habit vendasit dhe të huajt

12/07/2019 - 23:09

Tempulli 700 vjeçar, që i ka bërë ballë përmbytjeve të panumërta, është quajtur ndryshe edhe Arka e Noas së Kinës.

Ndërtesa shtatë shekullore, në Ezhou të Kinës, është ndërtuar që në kohën e dinastisë Song në lumin Jangzi.

Nuk ka vit që niveli i lumit të mos ngrihet në nivele të rrezikshme, dhe prapë ndërtesa qëndron e fortë, në mes, pa u dëmtuar fare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Apelit në Turqi dënoi me 11 muaj dhe 20 ditë burg për aktoren dhe këngëtaren Zuhal Olcay për fyerje të Presidentit turk Rexhep

Sara Hoxha poston foto ndërsa është në muajin e fundit të shtatzënisë.

Taylor Swift, Mbretëresha Elizabet, Angelina Jolie, nuk janë më femrat më të admiruara në botë.

Disa ëndrra janë bërë për t'u mbajtur mend, ca më shumë për për t'u harruar, kurse disa të tjera flenë tek gjithësecili prej nesh derisa

Faceapp mund ta keni parë gjithandej këto ditët e fundit, dhe një nga arsyet që u përhap aq shumë ishte se plakja që i bën inteligjenca a

Kafshët në Parkun Kombëtar të Kazirangas po vuajnë nga përmbytjet shkatërruese në Assam të Indisë.

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Një djalë rus 6-vjeçar ka bërë atë që edhe një ekspert palestre mund ta ëndërrojë.

Dy 16-vjeçare dyshohet se kanë torturuar, kanë shpërfytyruar dhe kanë vrarë shoqen e tyre të ngushtë, sepse u dukej shumë arrogante ngaqë