Akuzohet për “përvetësim kulturor”, fansat “shokohen” nga origjina e Rita Orës

12/08/2020 - 13:33

Rita Ora ka qenë kryefjalë e statuseve në Twitter për ditë me radhë, pasi 29 vjeçarja është akuzuar për “përvetësim kulturor” dhe “blackfishing” (duke u shtirur si person me ngjyrë).

Fansat e këngëtares kosovare janë “shokuar” kur kanë zbuluar origjinën e saj, megjithëse ylli i “Hot Right Now” është treguar gjithmonë e hapur dhe e sinqertë për prejardhjen.

Ata kanë publikuar foto të ndryshme të Rita Orës, ku ka pozuar krahë prindërve shqiptarë si dhe disa të tjera ku shfaqet duke “imituar kulturën afrikane” me modelin e flokëve.

“Rita Ora është shtirur si dikush me ngjyrë,” shkruan një përdorues i rrjetit social.“Që ajo nuk është me ngjyrë… po me tmerron,” shton një tjetër fans.

Rita nuk është personazhi i parë i famshëm që akuzohet për “blackfishing”, pasi Kim Kardashian dhe Ariana Grande kanë qenë vazhdimisht në qendër të kritikave për “përvetësim kulturor”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për dikë më e lehtë e për dikë më e vështirë, por për të gjithë, shprehja e ndjenjave mbetet pak sfiduese. Megjithatë, janë një pjesë e s

Marrëdhëniet nuk janë gjithmonë një vijë e drejtë. Shumicën e kohës jeta na mëson se është e kotë të ndjekësh udhëzimet e shkruara.

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig dhe t

Çdo grua, pavarësisht nga personaliteti i saj, shijet e saj ose ambienti në të cilin jeton, meriton të përmirësohet çdo ditë.

Të gjithë keni dëgjuar të flitet për produktet e reja të duhanpirjes të cilat veçojnë nikotinën nga tymi i dëmshëm i duhanit.

Amerikanja, Nikole Mitchell ka vendosur që të lërë punën në kishë dhe të bëhet striptiste.

Një nxënës 14-vjeçar, i cili ngacmohej sistematikisht nga shokët e klasës në një shkollë me konvikt vari veten vetëm disa ditë, pasi bash

Statistikat parashikojnë se ka rreth 3 miliardë përdorues të smartphoneve.

Reperi amerikan, Miles McCollum i njohur me emrin e artit Lil Yachty, u arrestua dhe u akuzua për qarkullimin me shpejtësi tej normave të