Angela Merkel, gruaja më e fuqishme për 2019-n

13/12/2019 - 07:50

Revista "Forbes" ka renditur të parën në listë si gruan më të fuqishme në botë për vitin 2019, kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja ndiqet nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde nga Franca, dhe kështu lista vazhdon me Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi.

Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë Presidentit të SHBA, Donald Trump dhe për politikën e saj kundrejt refugjatëve për të hyrë në vend mes krizës së emigrantëve që prej 2015.

Media dhe opinionistët e kanë cilësuar Merkelin si lidere “de fakto” e Bashkimit Evropian, por edhe si udhëheqëse e “botës së lirë”.

Renditja e Forbes  për 2019:

  • Angela Merkel, Kancelarja Gjermane
  • Christine Lagarde, drejtuese e Bankës Qendrore Evropiane-
  • Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA
  • Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian
  • Mary Barra, CEO e General Motors
  • Melinda Gates, Bashkëkryetare e Bill & Melinda Gates Foundation
  • Abigail Johnson, CEO e Fidelity Investments
  • Ana Patricia Botín, Kryetare Ekzekutive e Santander Botín
  • Ginni Rometty, CEO e IBM Gruaja e parë që drejtoi kompaninë
  • Marillyn Hewson, CEO e Lockheed

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lucky Kelsall, 37 vjeçe, i bëri një premtim burrit të saj që ishte në prag të vdekjes, se me të do të bënte një djalë.

Sipas astrologjisë, këto shenja të horoskopit mund të kenë shoqëri të gjata dhe të jenë besnikë në raportin me njëri-tjetrin, keshtu qe k

Vetëm pak kohë më parë, moderatorja Bora Zemani dhe aktori i humorit, Donald Veshaj vendosën të bënin publike lidhjen e tyre të dashurisë

Dwayne “The Rock” Johnson u emërua aktori më i paguar, për të dytin vit me radhë, shkruan revista Forbes.

Rita Ora ka qenë kryefjalë e statuseve në Twitter për ditë me radhë, pasi 29 vjeçarja është akuzuar për “përvetësim kulturor” dhe “blackf

Fotoja familjare për 70-vjetorin e Princit të Uellsit me familjen e tij ka qenë një makth i vërtetë.

Këngëtari me famë botërore Ed Sheeran na la të kuptojmë se së shpejti, ai dhe bashkëshortja e tij, Cherry Seaborn, do të bëhen prindër pë

Manjati i teknologjisë John McAfee, është arrestuar nga policia norvegjeze pasi në vend të maskës anti-Covid kishte vendosur mbathje femr

Albert Ndreu, shqiptari që jeton në Sheffield të Britanisë së Madhe, i vendosi zjarrin banesës së tij, teksa po mundohej që t'i propozont

Sipas astrologjisë, meshkujt që i përkasin shenjës së Demit, dinë të duan një person përgjatë gjithë jetës.