Antarktidë, drejt shkëputjes një tjetër ajsberg gjigant

14/10/2018 - 22:14

Një ajsberg i ri gjigand, me madhësi thuajse 300 kilometra katrorë, është gati për t’u shkëputur nga platforma e akullit në Pine Island, në Antarktidë: pjesa e thyer, e gjatë 30 km, që është pranë shkëputjes, u zbulua nga satelitët, pak më shumë se një vit nga formacioni i një tjetër ajsbergu 260 kilometra katrorë.

Alarmin e ka dhënë për rrjetet sociale, eksperti i Universitetit Teknik të Delft, në Holandë, i cili në “Twitter”-in e tij, publikoi imazhet e para nga hapësira e asaj që mund të bëhet shkëputja e gjashtë më e madhe nga viti 20010 deri më sot.

Askush nuk e di ende sa kohë duhet që të ndodhë shkatërrimi i gjuhës akullnajore prej dhjetë kilometrash, që ende mban ajsbergun e ardhshëm të ankoruar në akullnajë.

Shformimi i ajsbergëve nuk është një dukuri e pazakontë në Antarktidë, por ajo që shqetëson ekspertët është mënyra se si po verifikohet kjo shkëputje e radhës: zakonisht thyerja ndodh në anët e akullnajës, ndërsa ajo e sapo zbuluar, shkon rishtazi direkt në qendër të akullnajës, duke treguar praninë e mundshme të ujit të nxehtë më poshtë, përcjell Shqip.

Ajo që alarmon është edhe koha: shkëputjet e ajsbergëve të rinj janë duke u bërë më të shpeshta se sa pritej, duke theksuar përshpejtimin e shkrirjes së akullit në Antarktidën Perëndimore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja e famshme Heather Locklear sërish ka probleme psikike dhe për këtë ka përfunduar në spital.

“Il Barone Rampante”, shqipëruar “Baroni mbi pemë”, është libri që ka frymëzuar që nga koha e fëmijërisë, arkitektin e famshëm italian St

Gazetari i njohur Blendi Fevziu nuk e ka ekspozuar shumë vajzën e tij të madhe Mishel në rrjete sociale.

Një atlete ka marrë mijëra dollarë nga donacionet pasi deklaroi se prindërit e mohuan kur zbuluan se është lesbike.

Fatkeqësisht, të ngrihesh në detyrë është më tepër një art se një shkencë.

Bëhuni gati për një përballje titanësh në vitin 2019.

Një balenë e ngordhur në bregun e Indonezisë është gjetur me mbetje plastike në stomak, përfshirë 115 gota.

Pranvera Borakaj është përballur me një situatë shumë të sikletshme gjatë një prej transmetimeve të emisionit të mëngjesit ‘7 pa 5’ në “V

Gjashtë persona ndodheshin të bllokuar në ashensor kur po binte plot 84 kate në Çikago.

Jeni supersticiozë dhe i frikësoheni të martës? Ne po ju ndihmojmë duke luftuar të paktën frikën që keni nga dita e sotme.