Arsyeja pse duhet të dëgjoni muzikë gjatë kohës që punoni!

10/06/2021 - 22:42

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën që kemi në dorë dhe të rrisim produktivitetin. Por pse e kemi këtë impuls dhe a ia vlen?

Muzika ndihmon në përmirësimin e shëndetit dhe funksionimit të trurit në mënyra të ndryshme dhe ne shpesh shijojmë përfitimet, pa e ditur se muzika është arsyeja.

“Muzika përmirëson inteligjencën, gjendjen shpirtërore, produktivitetin dhe zvogëlon stresin tek të gjithë, pavarësisht moshës. Ajo është e shkëlqyer për trurin, sepse aktivizon pothuajse çdo pjesë të tij. Dëgjimi i muzikës konsiston në mënyrë të vazhdueshme në një tru të shëndetshëm." - thotë Dr. Catherine Jackson, një psikologe klinike e licencuar, neuroterapiste dhe trajnere e licencuar jashtë.

Muzika ka qenë pjesë e strukturës intime të lidhjes njerëzore, gjëndjes së mirë shëndetësore dhe e komunikimit, për mijëra vjet.

Atletëve u kërkohet të integrojnë mendjen dhe trupin dhe muzika mund të jetë një ndikuese e madhe drejt këtij qëllimi.

Kur dëgjojmë muzikë, ndihemi më të lumtur. Si rezultat, kjo na bën më të lumtur dhe më pak të stresuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh.

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.

Modelja e njohur shqiptare, Angela Martini ka publikuar një foto të vjehrrës, ku i uron ditëlindjen dhe tregon se ka një marrëdhënie të m