Arsyeja pse gjithmonë duhet të teshtini në farcoleta apo në bërryl

17/10/2019 - 07:59

Nëse tashmë keni tështirë në dorë, duhet të hiqni dorë nga kjo metodë për të mos dëmtuar edhe personat përreth jush.

Zgjidhja më e mirë është të teshtini në bërryl dhe ky ndryshim sugjerohet nga Vivane van Casteren, shefja e shërbimeve të shëndetit, në Sciensano.  Sipas tij tështitja në dorë bën që gripi të përhapet më lehtë sesa kur tështini në bërryl apo në farcoleta.

Van Casteren shpjegon se rritja e rasteve të gripit ndodh në të gjitha kategoritë e moshave. "Të rinjtë, të rriturit, të moshuarit: të gjithë preken," thotë ajo, por kjo mund të shmanget duke ndërruar mënyrën se si teshtin, duke e afruar fytyrën tuaj në bërryl.

"Mund të duket pak e çuditshme, por me të vërtetë ndihmon kundër përhapjes së gripit," thotë Van Casteren.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mendoni një pengesë të gjatë prej 9 kilometrave që ndihmon në mbrojtjen e qytetit nga ujërat e përmbytjes gjatë stuhive të ashpra si Sand

Khagendra Thapa Magar, burri më i shkurtër në botë ka ndërruar jetë në moshën 27-vjeçare.

Një injeksion dy herë në vit që zvogëlon kolesterolin e keq për të mbrojtur zemrën është zgjidhja e kompanisë NHS me qendër në Britaninë

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta

Frogmore Cottage, shtëpia e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan është në proces mbylljeje, pas spekulimeve që çifti nuk ka ndë

Për disa njerëz, pasuria është rezultat i një pune të palodhur, ndërsa për disa të tjerë, mjafton ta mendojnë dhe ditën tjetër janë të pa

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me një mot

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar gjatë një ndeshje amatore futbolli në Meksikë, ku tifozë të irrituar kaluan rrethimin dhe tentu

Kur tri vjet më parë nisi kjo çështje, u duk se Teo Hernandez mund ta pësonte.

Jaime Botin, një miliarder spanjoll, koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milionë dollarë pasi tent