Arsyet pse gratë e forta trembin shumicën e burrave

10/07/2020 - 22:06

Gratë e forta janë gra që kanë përjetuar vështirësi dhe vuajtje, të cilat duhej të dilnin herët nga mosha e adoleshencës.

Ato u bënë shumë shpejt të pavarura dhe nuk kanë frikë nga rreziqet. Gratë e forta e dinë kur partneri është në gjendje të ndajë udhëtimin me to, ashtu sikurse vërejnë menjëherë kur mungojnë kushtet për të ndodhur kjo.

Karakteristikat e grave të forta:

Gratë e forta duan pa kushte

Dashuria e një gruaje të fortë është pa rezerva. Ashtu si nënat me fëmijët e tyre, një grua e fortë e do burrin e saj me një përkushtim unik. Disa burra nuk arrijnë të demonstrojnë të njëjtën gjë, dhe për shkak të kësaj ata janë të frikësuar nga një ndjenjë kaq e madhe.

Ato kërkojnë ndershmëri

Marrëdhënia me një personalitet të tillë duhet të jetë e drejtë, transparente. Truket dhe gënjeshtrat nuk funksionojnë me një grua si kjo. Jo të gjithë burrat janë gati për një marrëdhënie të tillë.

Gratë e forta nuk kanë turp për të kaluarën e tyre

Shpesh brenda një marrëdhënie lindin dyshime dhe keqkuptime sepse njëri nga të dy partnerët përpiqet të fshijë përvojat e tij. Një grua e fortë, edhe kur ka kaluar përvoja, gjithmonë kthehet me kokën e mbajtur lart.

Ato i largojnë pasiguritë e tyre

Duke mos dashur gënjeshtrat dhe nëntitujt, ato janë gjithmonë të drejtpërdrejta. Ato nuk i kalojnë gjërat dhe nuk lejojnë të mashtrohen ose të mos dinë të vërtetën. Ato e dinë se ka vështirësi, por nuk duan të përballen me një partner të paaftë.

Jetojnë me intensitet

Pikërisht për shkak se kanë pësuar humbje dhe zhgënjime, gratë e forta nuk heqin dorë kurrë, duke e vendosur veten në gjithçka që bëjnë. Ato mësojnë nga dështimet, por pa hequr dorë kurrë nga pasioni që i gjallëron ato brenda.

Ato kërkojnë respekt

Respekti është një element i domosdoshëm në një marrëdhënie të vërtetë dhe të sinqertë. Respekti nuk nënkupton gjithmonë marrëveshje ose ndarje dhe për këtë arsye shumë herë një marrëdhënie prishet. Sidomos kur partneri me egoizëm synon të ketë të drejtë.

Ato nuk presin askënd

Kur një grua vëren se partneri ka marrë një rrugë ndryshe, ajo kërkon shpjegime. Por nëse kupton që rrugët po ndahen, ajo nuk kthehet prapa.

Ato pëlqejnë të jetojnë dëshirat e tyre

Gratë e forta nuk i fshehin dëshirat dhe fantazitë e tyre. Edhe në sferën intime ato janë të gatshme të ndjekin dhe kënaqin partnerin e tyre, por në të njëjtën kohë kërkojnë reciprocitet. Atyre nuk u pëlqen t’i jetojnë marrëdhëniet rastësisht, pa u ndier të kënaqura.

Ato nuk kërkojnë strehim te një mashkull

Është karakteristikë e personalitetit të femrës të kërkojë strehim tek partneri dhe një person që zgjidh problemet për të, por kjo nuk qëndron për një femër me karakter. Ajo e vlerëson ndihmën dhe i pëlqen të ndjehet e mbështetur, por kurrë nuk delegon përgjegjësitë e saj.

Ato i duan surprizat

Pikërisht sepse janë gra të vendosura dhe gjithmonë në ballë të betejës së jetës, ato i duan surprizat. Ato duan një mashkull që e kupton kur kanë nevojë për një dorë ose kur është koha për t’u larguar. Ato nuk i duan burrat që nuk lëvizin as gishtin nëse nuk u kërkon të bëjnë diçka.

Ato nuk luajnë kurrë me ndjenjat e të tjerëve

Ne kemi parë në pikat e mëparshme se sa e rëndësishme është besnikëria dhe drejtësia për gratë e forta. Ashtu siç kërkojnë respekt, ato e demonstrojnë atë. Gjithmonë mbani mend se nuk është mirë të lëndoni apo të luani me ndjenjat e partnerit tuaj./ revistapsikologji

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nën dyshekë, qilima, në rrobat e papastra, libra ose sirtarë… Nëse zgjidhni këto vende për të ruajtur para, duhet ta dini se hajdutët “do

Produktiviteti nuk varet nga koha e qëndrimit në punë. Por si mund të jeni produktivë dhe jo vetëm të zënë në punë?

Të jesh blogere sot në Shqipëri duket hera-herës si një trend.

Pasagjerët e një fluturimi nga Nisa në Oslo do të duhet të zbatojnë një karantinë dhjetëditore, për shkak se avioni i tyre zbriti në të n

Këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani, njihet jo vetëm për zërin e mrekullueshëm, por edhe pamjen e jashtme, ku shfaqet gjithmonë e kurua

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip rrezikojnë të mbeten të izoluar në rezidencën skoceze në Balmoral, ku ato janë atje prej disa dit

Ish-mbreti i Spanjës Juan Carlos, që ka lënë vendin pas akuzave për korrupsion ndodhet në Abu Dhabi, në një rezidencë të një superhoteli

Prej disa muajsh, pandemia ka pushtuar botën duke krijuar vështirësi dhe probleme të ndryshme.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka treguar se vuante nga një depresion i një shkalle të ulët për sh

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur.