Arsyet pse kemi lëkurë më të thatë gjatë verës

05/07/2020 - 15:11

Përkundër besimit që kemi thuajse të gjithë, lëkura e thatë nuk është vetëm problem gjatë dimrit. Dielli i verës, nxehtësia dhe ajri prezantojnë një seri krejt të re problemesh dhe shkaqesh për lëkurën e thatë. Nga djegiet e diellit të pafalshme deri tek depilimet dhe zhytjet në pishinë, këtu janë shkaqet që çojnë në lëkurë të thatë…

1. Noti në ujin me klor të pishinës

Është e vështirë t’i rezistosh një mundësie joshëse për të bërë not në një ditë të nxehtë vere, por që zhytja në pishinë mund të jetë duke bërë kërdi në lëkurën tënde nëse nuk jeni të kujdesshëm. Klori zhvesh lëkurën tuaj dhe flokët nga vajërat natyral dhe mund ta lërë lëkurën të ndihet e thatë dhe e irrituar shkruan Class.

2. Nuk aplikoni locion zbutës gjatë verës

Të gjithë shkojmë në plazh për t’u çlodhur, por kripa e detit i heq lëkurës suaj lagështinë e saj natyrale dhe sebumin, thotë Dr. Michele Green, një dermatologe kozmetike e certifikuar në Neë York City. Kjo mund të irritojë dhe thajë lëkurën tuaj. Për më tepër është që uji i kripur jo gjithmonë që lahet plotësisht në dush, kështu që është e rëndësishme të aplikoni një hidratues pas notit për të parandaluar humbjen e lagështisë, thotë Dr. Green.

3. Nuk e trajtoni lëkurën pas depilimit

Kur bëhet fjalë për qimet e trupit, ne jemi pro çdo zgjedhjeje që ju bëni, por nëse po depiloheni më shpesh gjatë verës, është e rëndësishme t’i jepni lëkurës tuaj një dashuri pak shtesë. Bëni një depilim gjatë dushit, ndërsa shtoni edhe një zbutës për të qetësuar dhe freskuar lëkurën.

4. Nuk përdorni krem mbrojtës me SPF me spektër të gjerë

Vendosja e një kremi dielli me spektër të gjerë me një SPF prej 30 ose më i lartë është e rëndësishme gjatë gjithë verës. “Kur zgjidhni një krem dielli, sigurohuni që etiketa tregon spektër të gjerë”, thotë Dr. Green. Kjo siguron që të mbroheni nga rrezet UVA dhe UVB. Përtej mbrojtjes nga rrezet UV, aplikimi i kremit mbrojtës ndaj rrezeve të diellit mund të ndihmojë në parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës dhe ndihmon në ruajtjen e një toni normal.

5. Djersitja e tepërt

Gjatë verës, lëkura juaj ka tendencën të jetë pak me më pak vaj për shkak të nxehtësisë dhe djersës. Kjo mund të shkaktojë një rritje të shpërthimeve të akneve, të cilat mund të irritojnë dhe përfundimisht të thajnë lëkurën tuaj. Ndaj, përdorni locione shtesë që e ushqejnë lëkurën tuaj.

6. Nuk hidratoheni me produktet e pasura me lagështi

Kushtëzimi i ajrit është disa herë një domosdoshmëri gjatë muajve të verës. Por çmimi i qëndrimit të freskët mund të jetë thithja e lagështirës nga lëkura juaj.

“Meqenëse ajri i kondicionuar merr lagështi nga ajri, kjo mund ta bëjë lëkurën tepër të thatë”, thotë Dr. Green. “Megjithëse mund të ndjeheni të freskët, është e rëndësishme të pini shumë ujë, përdorni produkte në lëkurën tuaj që do të depërtojnë në epidermë dhe do të mbajnë lagështinë, edhe nëse ambienti është i thatë”, përfundon dermatologia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.

13 gushti është dita e mëngjarashëve dhe këtë e feston 10% e popullsisë së botës.

Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtarë dhe Mbretërinë e Bashkuar, Harry dhe Meghan ndërrojnë për herë të tretë vendban

Lucky Kelsall, 37 vjeçe, i bëri një premtim burrit të saj që ishte në prag të vdekjes, se me të do të bënte një djalë.

Sipas astrologjisë, këto shenja të horoskopit mund të kenë shoqëri të gjata dhe të jenë besnikë në raportin me njëri-tjetrin, keshtu qe k

Vetëm pak kohë më parë, moderatorja Bora Zemani dhe aktori i humorit, Donald Veshaj vendosën të bënin publike lidhjen e tyre të dashurisë

Dwayne “The Rock” Johnson u emërua aktori më i paguar, për të dytin vit me radhë, shkruan revista Forbes.

Rita Ora ka qenë kryefjalë e statuseve në Twitter për ditë me radhë, pasi 29 vjeçarja është akuzuar për “përvetësim kulturor” dhe “blackf