Avioni detyrohet të bëjë ulje emergjente për arsyen e çuditshme

13/09/2019 - 21:01

Një filxhan kafe e derdhur nga piloti i një Airbus, me 337 persona në bord, shkaktoi një ulje emergjente. Ngjarja ka ndodhur në shkurt, por është zbuluar tani nga investiguesit britanik të zyrës mbi aksidentet ajrore AAIB.

Avioni në fjalë ishte një Airbus A330-243, i nisur nga Frankfurti drejt Cancun, Meksikë. Ulja emergjente është bërë në Shannon, Irlandë dhe i gjithë shkaku ka qenë një kafe. Ajo që piloti ka derdhur, mbi këmbët e tij dhe në pjesën e panelit të kontrollit audio, për shkak të nxehtësisë ka bërë që një pjesë e saj të shkrijë.

Pjesa e panelit audio është bërë e papërdorshme dhe komunikimi i pamundur. Kabina e pilotimit ka filluar të mbushet me tym dhe pilotëve u është dashur të vendosin maskat. Kështu ata kanë qenë të detyruar të ndërpresin udhëtimin, teksa avioni po fillonte të merrte rrugën drejt Atlantikut. AAIB, që ka shpërndarë lajmin, nuk ka dhënë informacione për kompaninë ajrore.

Sigurisht që askush nuk mund të mendonte që një tas kafeje e derdhur mund të shkaktonte kaq shumë dëme dhe probleme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një dashamirës i maceve që gjeti një kotele të vogël të varrosur në dëborë mendoi se ishte e humbur, por më vonë zbuloi se ishte një nga

Anwar Hadid u rikthye për të punuar në Londër ditën e mërkurë, pasi u kthye nga udhëtimi i tij në Meksikë me të dashurën e tij, Dua Lipa.

Një vajzë 10-vjeçare ka humbur jetën në spitalin Di Cristina në Palermo, për shkak të një sfide në "Tik Tok".

Pas shpalljes si president i Joe Biden, Ivana Trump, bashkëshorti i saj dhe Donald Trump janë larguar nga Washingtoni në Florida, duke lë

Vladimir Putin ditët e fundit është në qendër të vëmendjes së mediave rozë pas zbulimit të vajzës së tij sekrete.

Këngëtari polifonik, Guri Rrokaj i ka kushtuar një këngë Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

Një ceremoni e cila kishte shumë pak persona dhe ndër të tjera ajo që ra në sy, ishte veshja lejla që kishin zgjedhur disa nga gratë më t

Këngëtarja Fjolla Morina ishte padyshim një nga personazhet më të përfolur të 2020-të.

23-vjeçarja Victoria Strauss ka vdekur në një aksident të frikshëm në Ohio, të SHBA, teksa tentonte të paguante parkimin me kartën e saj.

Autopsia ka zbuluar të vërtetën e vdekjes së modeles Alexis Robinault Sharkey, trupi i së cilës u gjet pa shenja jete në një rrugë në Tex