Baballarët që kanë vajza jetojnë më gjatë!

01/12/2020 - 12:34

Sipas një studimi 14-vjeçar, baballarët që kanë vajza jetojnë më gjatë krahasuar me baballarët që kanë vetëm djem. Hulumtuesit nga Universiteti Jagiellonian i kanë analizuar të dhënat demografike të 4,310 personave.

Ata zbuluan  se numri total i fëmijëve nuk ka ndonjë lloj efekti mbi baballarët, por numri i vajzave lidhet me jetëgjatësinë e tyre. Studimi pohon se ata që kanë vajza jetojnë më gjatë dhe sa më shumë vajza të kenë aq më gjatë jetojnë.

Sipas studimit afati kohor është 74 javë më gjatë për secilën vajzë që lind. Ky është një lajm i mirë për baballarët dhe jo për nënat.

Sipas studimit djemtë dhe vajzat kanë ndikim negativ në shëndetin e nënës dhe madje ia ulin edhe jetëgjatësinë. Por një version tjetër thotë se lindja e vetëm një fëmije, pavarësisht gjinisë, e rrit jetëgjatësinë e dy prindërve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tuna Sejdi dhe Patris Berisha kanë qenë çifti më i diskutuar në mediat rozë këto kohët e fundit.

Çdo 14 shkurt dyqanet e luleve kanë më shumë shitje, restorantet më shumë rezervime dhe të gjithë po mendohen si të surprizojnë dikë.

Agron Duka ka festuar ditëlindjen e tij të 63-të, ditën e sotme.

Si gjithmonë, kundër rrymës! Emmanuel Adebayor, futbollisti nga Togo, i cili ka qenë pjesë e skuadra të mëdha europiane Arsenal, Manchest

Pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump iu kthye pasionit të tij të vjetër; golfit.

Flokët që këputën, maja apo rrënjë të ashpra nuk janë kurrë një eksperiencë e këndshme.

Një dashamirës i maceve që gjeti një kotele të vogël të varrosur në dëborë mendoi se ishte e humbur, por më vonë zbuloi se ishte një nga

Anwar Hadid u rikthye për të punuar në Londër ditën e mërkurë, pasi u kthye nga udhëtimi i tij në Meksikë me të dashurën e tij, Dua Lipa.

Një vajzë 10-vjeçare ka humbur jetën në spitalin Di Cristina në Palermo, për shkak të një sfide në "Tik Tok".