Bllokohen në aeroport dy valixhe të pazakonta

26/06/2019 - 21:29

Autoritetet malajziane sekuestruan më shumë se 5 mijë breshka të vogla, të cilat u zbuluan në dy valixhe në aeroportin e Kuala Lumpur. Breshkët, një specie gjysmë ujore, ishin futur në shporta brenda valixheve të dy personave me shtetësi indiane, të cilët u arrestuar.

Sipas BBC, zyrtarët thonë se vlera e breshkëve arrin deri në 12,700 dollarë dhe do të shiteshin si kafshë shtëpiake në Indi.

Malajzia është një ndër vendet më të mëdha të tranzitit për kontrabandistët e kafshëve të egra, të cilët tregtojnë kryesisht me shtete të tjera Aziatike.

Dy personat në fjalë u arrestuan javën e shkuar pasi kishin udhëtuar në Kuala Lumpur nga qyteti kinez i Guangzhou. Ata ishin të moshës 30 dhe 42 vjeç dhe nuk kishin leje për breshkët. Të arrestuarit rrezikojnë deri në 5 vjet burg si dhe gjobë.

Një zyrtar i doganës malajzeze tha se ky ishte rasti i parë për këtë vit që zbulohej një sasi kaq e madhe breshkësh.

Breshkët në fjalë ishin një specie e quajtur rrëshqitëset veshë-kuqe, të cilat janë ndër më populloret në tregun e kafshëve shtëpiake. Ato klasifikohet si një specie invazive në disa habitate dhe gjendjen nëpër disa vende të botës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono