Çështjet për të cilat çiftet zihen më shumë, në vitin e parë të martesës

23/06/2019 - 18:46

Viti i parë i martesës mund të jetë po aq ngazëllues dhe rraskapitës. Pasi të keni thënë zotimet tuaja dhe të jeni kthyer nga muaji i mjaltit romantik, realiteti vendos...

Gjërat që dikur ishin të adhurueshme për partnerin tuaj, mund të bëhen të bezdisshme kur jeni bashkë ditë pas dite. Ju mund ta kapni veten mat duke u zënë më shumë se kurrë për tema që më parë as ju kishte shkuar mendja.

Në vitin e parë të martesës, ekspertët thonë se çiftet zihen më shumë për këto katër çështje...

Paratë

Mjetet ekonomike janë ndër pikat më të zakonshme të grindjeve për të porsamartuarit. Është e rëndësishme për ju dhe bashkëshortin tuaj që të bëni një plan të të ardhurave dhe shpenzimeve dhe të mund të kurseni diçka për probleme afatgjata që mund të ndodhin në të ardhmen.

Rolet dhe përgjegjësitë

Nëse e gjeni veten duke debatuar mbi natën më parë në të cilën ishit duke larë enët, nuk jeni vetëm. Sipas Ever After Guide, ndarja e përgjegjësive shtëpiake nuk është e pazakonshme në marrëdhëniet në çift, veçanërisht kur të dy partnerët punojnë. Vendosja e një orari mund të ndihmojë në menaxhimin më mirë të situatës, sidomos pasi të jeni siguruar që punët janë ndarë në mënyrën e duhur.

Fëmijët

Fëmijët janë një bekim, por nuk ka dyshim se ata mund të jenë një burim i madh konflikti për çiftet e martuara. Nëse nuk keni fëmijë, problemi mund të jetë nëse doni t’ia shtoni familjes tuaj apo jo. Dhe nëse hyni në martesën tuaj me fëmijë, mund të jeni në konflikt me vendimet e caktuara prindërore. Në fund, është e rëndësishme që ju dhe bashkëshorti juaj të ndiheni të autorizuar për të shprehur ndjenjat tuaja dhe që të punoni drejt një vendimi të vlefshëm për të dy.

Intimiteti

Nëse mendoni se të martohesh do të thotë të kesh marrëdhënie seksuale pa ndërprerje, mendoheni përsëri. Disa çifte shohin një rënie në sasinë e seksit që kanë brenda muajve të parë të martesës. Mbajini linjat e komunikimit të hapura me bashkëshortin tuaj lidhur me pritshmëritë për intimitet. Dhe nëse ndihmon, planifikoni kohën për romancë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jorge Rodriguez-Gerada ka pikturuar në një park në New York, portretin e një mjeku që vdiq nga koronavirusi.

Revista Forbes përmes një artikulli ka pretenduar se Kylie Jenner nuk është më miliardere dhe se ajo ka gënjyer për shifrat e dhëna.

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono