Çfarë ndodh kur dielli "ha" tokën?! (VIDEO)

07/12/2019 - 19:05

Observatori Evropian Jugor (ESO) ka krijuar një vizualizim të frikshëm dixhital që tregon se çfarë do të ndodhë me Tokën kur planeti ynë vdes. Të gjitha gjërat e bukura ndonjëherë mbarojnë dhe Dielli, i cili "lind" dhe ruan jetën në Tokë, nuk bën përjashtim.

Të gjitha yjet në univers ushqehen me hidrogjen dhe "digjen" me një ritëm jashtëzakonisht të shpejtë, kur ky gaz fillon të mbarojë. Është çështje kohe përpara se dielli të arrijë në këtë pikë, duke "ngrënë" Tokën (në rreth pesë miliardë vjet, kështu që nuk ka shkak për panik të menjëhershëm).

Në fund të fundit, deri atëherë, mund të mos ketë gjurmë të jetës në planetin tonë, për arsye të tjera.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej disa muajsh, pandemia ka pushtuar botën duke krijuar vështirësi dhe probleme të ndryshme.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka treguar se vuante nga një depresion i një shkalle të ulët për sh

Pasuria e themeluesit të Facebook-ut, Mark Zuckerberg, veçse vjen duke u rritur.

Këngëtarja Aurela Gaçe është duke xhiruar klipin e këngës “Lento Lento” në Vlorë.

Vajza e aktorëve Vincent Cassel dhe Monicca Bellucci është akuzuar së fundmi se ka bërë ndërhyrje kirurgjikale.

Qyteti i Los Anxhelosit ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që organizojnë festa të mëdha duke mos ndjekur rregullat anti Covid.

Kitara e yllit të Rock and Roll, Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942, u ble

Shënojeni diku emrin Elina Zhengo pasi me siguri do ta dëgjoni shpesh në të ardhmen si një ndër atletet më premtuese në Europë.

Një foshnjë raportohet se ka lindur shëndoshë e mirë në Kinë, megjithese i ishte mbështjellë kordoni i kërthizës rreth gjashtë herë përre

Fotoreporteri Bilal Jawich ishte në shtëpinë e tij, në periferi të Bejrutit kur një shpërthim, i cili ka lënë të paktën deri tani mbi 100