Çifti pagoi 100 USD për makinën e braktisur, miliarderi ia blen për 1 mln USD

04/12/2019 - 18:52

Në vitin 1989, një çift nga Long Island pagoi afërsisht 100 dollarë për blerjen e një garazhi. As ata dhe as shitësi nuk e dinin se çfarë kishte brenda. Kur hapën derën gjetën një makinë sportive Lotus Esprit të vitit 1976, të mbuluar me një grumbull batanijesh.

Çifti e ngarkoi makinën në një kamion dhe e dërguan në banesën e tyre. Por nuk ishte thjesht një  makinë Lotus Esprit e 1976. Ishte makina që e paraqitur në filmin James Bond të 1977, “The Spy Who Loved Me”.

Çifti anonim nuk e kishte idenë se çfarë kishin blerë dhe as nuk kishin parë një film Bond më parë kështu që ata kërkuan ekspertizën e themeluesit të Fondacionit Ian Fleming, Doug Redenius, i cili vërtetoi se ishte pikërisht ajo makinë.

Zbulimi i tyre përfundimisht tërhoqi vëmendjen e shefit ekzekutiv të Teslas dhe SpaceX, Elon Musk, i cili u rrit duke shikuar filmat. Në vitin 2013, ai vendosi një ofertë anonime mbi makinën, duke ofruar 997.000 dollarë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mendoni një pengesë të gjatë prej 9 kilometrave që ndihmon në mbrojtjen e qytetit nga ujërat e përmbytjes gjatë stuhive të ashpra si Sand

Khagendra Thapa Magar, burri më i shkurtër në botë ka ndërruar jetë në moshën 27-vjeçare.

Një injeksion dy herë në vit që zvogëlon kolesterolin e keq për të mbrojtur zemrën është zgjidhja e kompanisë NHS me qendër në Britaninë

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta

Frogmore Cottage, shtëpia e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan është në proces mbylljeje, pas spekulimeve që çifti nuk ka ndë

Për disa njerëz, pasuria është rezultat i një pune të palodhur, ndërsa për disa të tjerë, mjafton ta mendojnë dhe ditën tjetër janë të pa

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me një mot

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar gjatë një ndeshje amatore futbolli në Meksikë, ku tifozë të irrituar kaluan rrethimin dhe tentu

Kur tri vjet më parë nisi kjo çështje, u duk se Teo Hernandez mund ta pësonte.

Jaime Botin, një miliarder spanjoll, koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milionë dollarë pasi tent