Cila është mosha e duhur që vajza juaj të fillojë baletin

23/02/2021 - 14:59

Shumica, pothuajse, vajzat e vogla në një moment do të shprehin dëshirën tuaj për të filluar baletin. Edhe nëse nuk e bëjnë vetë, ka shumë nëna që zgjedhin baletin si një aktivitet jashtëshkollor.

Por cila është mosha e duhur që vajza juaj të fillojë? Mund të fillojë nga 4 vjeç e lart.

Sidoqoftë, do të ishte ideale të fillohej nga 6 e mbrapa, pasi ajo tashmë është zhvilluar mjaftueshëm psikomotorisht dhe tani ka aftësitë themelore motorike, të cilat shndërrohen duke praktikuar në ushtrime të specializuara.

Fëmija mund të mësohet më pas me sjelljen e saktë dhe të ndërthurë lëvizjen me ritmin, ndërsa ka aftësinë për të rritur diapazonin e lëvizjes, një element i nevojshëm për balet, i cili mund të arrihet vetëm deri në moshën 12 vjeç.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Disa njerëz kanë prirjen e natyrshme të qëndrojnë të lumtur dhe pozitivë edhe në situata të tmerrshme, ndërsa të tjerët thjesht vërshojnë

Printimet në dimër janë tendenca më mbreslënëse e sezonit, e cila synon të transformojë stilin tuaj!

Diego Maradona u nda nga jeta në nëntorin e vitit të kaluar për shkak të një arresti kardiak në moshën 60-vjeçare.

Ky është momenti dramatik, kur një fuoristradë e bardhë futet brenda një supermarket në Britani, duke i hedhur blerësit në ajër.

Albatrosi i njohur me emrin ‘Wisdom’ (Dituri), zogu i egër më i moshuar i botës, ka çelur vezën e saj në moshën 70-vjeçare.

Të gjithë njohim njerëz me fytyrë të përsosur, dhe shumica prej nesh, me siguri, i kemi zili.

Fëmijët e vegjël mund të preken mesatarisht tetë herë nga ftohja në vit, por ka mënyra të thjeshta për t’ju forcuar sistemin imunitar.

Të gjithë e dinë se limonët janë të dobishëm për shkak të nivelit të lartë të vitaminës C.

Khloe Kardashian ka publikuar disa imazhe të reja në rrjete sociale, por fytyra e saj i ka bërë sërish fansat të mendojnë se i është nëns

Duka i Edinburgut, Princi Philip, 99-vjeç, i është nënshtruar një ndërhyrjeje të lehtë në zemër.