Coca-Cola po studion pijen e re me kanabis

19/09/2018 - 21:18

   Coca-Cola njihet në të gjithë botën për pijen e famshme me gaz, por shumë shpejt mund të njihet edhe për pijet me kanabis.

Më specifikisht, Coca-Cola po diskuton që të investojë në pijet me “CBD.”

|CBD” është përbërësi i marijuanës që nuk ka vetitë psikoaktive të bimës, pra, nuk e bën përdoruesin të jetë nën efekt droge, siç mund të ndodhë me kanabisin. Por mund të marrë vetitë qetësuese e që ulin dhimbjet.

Industria e pijeve me gaz ka pësuar rënie në përgjithësi, tashmë që interesi i njerëzve është kthyer më shumë ndaj çajrave e ndaj pijeve më të dobishme për shëndetin.

Në anën tjetër, industria e marijuanës është duke lulëzuar. Kompania kanadeze me të cilën po diskuton Coca-Cola tani, Aurora Cannabis Inc, merret vetëm me këtë lloj tregu.

Në vitin 2011, shitjet e marijuanës së ligjshme ishin pak mbi 1 miliardë dollarë. Në vitin 2016 ka shkuar 4 miliardë, dhe në fund të vitit 2017 arriti 9 miliardë dollarë.

Heineken ka prodhuar që tani një pije me përmbajtje marijuane, edhe pse kjo lëndë mbetet shqetësuese në të gjithë botën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas përfshirjes në ngjarjen e ish-bllokut, këngëtarja Elvana Gjata po lakohet në media, edhe për një tjetër skandal.

Të jemi mirënjohës është diçka që të gjithë duhet ta bëjnë, por fatkeqësisht, në jetë më shumë ankohemi, pa i shijuar mirë momentet.

Miss-i i ri i Botës është shpallur Vanessa Ponce de Leon, një aktiviste e njohur për të drejtat e njeriut.

Disa shenja zodiakale janë më të 'mbyllura' ndaj dashurisë, përqendrohen në gjëra të tjera, ose janë më të komplikuar në ndjenja, ndaj mu

Lionel Messi është një prej futbollistëve më të paguar në botë dhe së fundi ka blerë një avion privat për familjen e tij që kushton rreth

Sonda InSight e NASA-s ka regjistruar tingujt e parë të erërave në Mars, gjatë javës së parë të operacioneve në këtë planet.

Finalja e madhe e “Këngës Magjike” përfundoi mbrëmjen e së shtunës.

Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të së spektaklit të “Këngës Magjike” me këngën “Plas”.

Aktori i njohur i humorit shqiptar, Florjan Binaj ishte i ftuari special i kësaj puntate në "Mos i fol shoferit" në Ora News. 

Për herë të parë Aulona dhe Fatma dolën nga kosherja e zakonshme për të sjellë këtë puntatë një Thumb Magjik.