“Dera e ferrit” që digjet prej 40 vjetësh

19/03/2019 - 23:06

Një krater apokaliptik, i mbiquajtur “dera e ferrit” dhe që digjet prej 40 vjetësh është filmuar me dron. Krateri Darvaza është 69 metra i gjerë, 30 metra i thellë dhe ndodhet në një zonë shkretëtirë të Turkmenistanit.

Ajo u krijua kur një grup inxhinierësh sovjetikë që eksploronin sipërfaqen e gazit natyror, panë aparaturën e tyre që rrëzohej, duke krijuar një krater të thellë.

Të frikësuar se në atmosferë do të çliroheshin gaze të dëmshme, ata i vunë flakën, me shpresën se do të digjej në pak javë.

Por nuk ndodhi kështu dhe krateri digjet që prej asaj dite, në vitin 1971, duke u shndërruar në një vend tërheqës për turistët.

Fotografi Alessandro Belgiojoso kapi pamjet e pabesueshme, xhirime HD, të cilat tregojnë këtë vend të pazakontë. Kjo gropë ndodhet rreth 241 kilometra nga kryeqyteti i Turkmenistanit, Ashgabat.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Londër, pasi një bankomat nisi të nxjerr para në kohën që njerëzit kalonin aty pranë.

Vetëm pak ditë më parë ylli televiziv Kim Kardashian ndodhej për një vizitë në “Shtëpinë e Bardhë” ku tregoi se ka nisur bashkëpunimin me

Ditë më parë, saktësisht në ditëlindjen e tij, Gjykata e Tiranës la të lirë reperin Stresi.

Albi Gjoka nga Durrësi, është një i ri shqiptar, që sapo ka hedhur hapat e parë të suksesit në rrugën e politikës së jashtme ndërkombëtar

Truri i njeriut mund të prodhojë 12.000 deri në 50.000 mendime në ditë, megjithatë ende nuk e dimë se çfarë tjetër është i aftë të bëjë.

Ashtu si lëkura, flokët tanë, sidomos në verë, kanë nevojë për mbrojtje nga dielli dhe hidratim.

Aktivitetet kriminale të lidhura me produktet e falsifikuara po kryhen nga rrjete të krimit të organizuar gjithnjë e më shumë të profesio

Në atmosferën e duartrokitjeve të miniserialit amerikan “Chernobyl”, ai mori një meritë të veçantë si një nga personat që shmangën një ka

Kapiteni i Real Madrid-it dhe Spanjës, Sergio Ramos, është martuar këtë të shtunë me drejtuesen televizive spanjolle, Pilar Rub

Kur Chris Quinten u largua nga Coronation Street në vitin 1989, fansat e tij mbetën zemërthyer.