Deri në vitin 2022 do ketë rritje të temperaturave mbi normalen

14/08/2018 - 22:33

Vitet nga 2018 deri në 2022 do të jetë edhe më të nxehta nga se parashikohej nga modelet klimatike, sipas një studimi të publikuar sot që analizon ndryshimet e ngrohjes globale.

Variacionet e temperaturave mesatare vjetore varen nga ndryshimi klimatik i shkaktuar nga aktivitetet e njeriut por edhe nga variacionet e vetë klimës, që i bënë më të vështira parashikimet nga viti në vit.

Për të detajuar më shumë këto parashikime, një ekip shkencëtarësh ka shpikur një sistem të ri parashikimi që quhet "ProCast", i bazuar në një metodë statistikash dhe modelesh klimatike ekzistuese.

Për vitin 2018-2022, ky algoritëm parashikon një periudhë më të nxehtë nga normalja që do të përforcojë përkohësisht ngrohjen globale, sipas studimit të publikuar në revistën shkencore "Nature Communications", që thekson se ngrohja klimatike nuk është një proces i njëtrajtshëm dhe monoton.

Për shkak të ngrohejs klimatike, planetit i është rritur temperatura me 1 gradë Celcius që prej epokës paraindustriale, që përkon mesatarisht me +0,01 gradë Celcius në vit. Por kjo rritje mund të jetë, sipas viteve, e balancuar ose në të kundërt të përforcohet nga variacionet natyrale të klimës.

"Për sa i përket periudhës 2018-2022, impakti i variacioneve natyrore të klimës do të jetë ekuivalent me një rritje mesatare të ngrohjes dy herë më të lartë se sa ai që vjen vetëm nga ngrohja e shkaktuar nga njeriu", theksoi autori kryesor Florian Sevellec, i Laboratorit të Oqeanografisë Fizike dhe Hpësinore.

Tre vitet e kaluara kanë qenë më të nxehtit e regjistruar ndonjëherë dhe, pavarësisht angazhimet të shteteve firmëtare të marrëveshjes së Parisit në vitin 2015 për të reduktuar prodhimin e gazeve me efekt serrë, planeti po shkon drejt një bote me një temperturë +3 gradë Celcius më shumë se sa në periudhën paraindustriale, ku priten më shumë thatësira, uragane apo territore të mbytura nga ujërat./ATA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej një kohe të gjatë aktorja Olta Gixhari i ka munguar teatrit. Shumë persona e pyesin aktoren dhe i kërkojnë që të kthehet në skenë.

Një website britanik me emrin “Skyscanner”, na ndihmon të gjithëve ne që duam bileta sa më të lira avioni, hoteli e makine me qira, para

Nëse jeni të stresuara nga pamja që ka fytyra juaj këto kohë, herë nga moti i keq dhe herë nga pagjumësia, ka një zgjidhje të thjeshtë që

Ato janë dy nga moderatoret më të njohura dhe më të pëlqyera të showbizit shqiptar dhe gjithashtu janë dhe motra.

Një propozim për martesë në mes të aeroportit të Catanias në Itali nuk shkoi ashtu siç duhej.

I ftohti ekstrem me temperatura tepër të ulëta ka përfshirë rajone të gjera në Amerikë, Europë dhe Azi.

Një studim amerikan ka dalë në konkluzionin se gratë kur bien në dashuri përjetojnë ndryshime fiziologjike të ngjashme me ato të personav

Fotoja e një veze ka thyer të gjitha rekordet e pëlqimeve në Instagram, duke rrëzuar nga froni yllin e rrjeteve sociale Kylie Jenner.

Ajo u betua se do të hakmerrej dhe kështu vendosi të ushtrohet në palestër së bashku me motrën e saj.

Moderatorja e njohur Rudina Magjistari ka qenë gjithnjë mjaft e kujdesshme që të mos publikojë portretin e plotë të vogëlushes së saj Mia