Dermatologia Kovaçi-Doçi: Çfarë duhet të dimë për kujdesin e lëkurës në vjeshtë & dimër (VIDEO)

09/11/2019 - 13:25

Në stinën e vjeshtës dhe të dimrit temperatura është më e ulët ndaj edhe kujdesi për lëkurën duhet të jetë më i lartë. 

Me ndryshimin e temperaturës, ajri i ftohtë në ambientet e jashtme është më i thatë, ndërsa në ambientet e brendshme përdorim ngrohës artificial  të cilët kontribuojnë në tharjen e ajrit dhe kjo bën që epiderma (shtresa e jashtme e lëkurës) të humbasë hidratimin dhe të thahet thotë dermatologia e njohur në Durrës, Xhiliola Kovaçi Doçi.

Tharja e epidermës bën që barriera natyrale e lëkurës tonë të dëmtohet dhe të jetë më e prirur për të bërë dermatite të ndryshme, siç janë dermatiti autopik apo ekzemat, ku moshat më të prekura janë fëmijët dhe të moshuarit, tek të cilët lëkura është më e varfër me gjendra yndyre sipas mjekes dermatologe.

Por në këtë periudhë vihet re përkeqësimi i sëmundjeve të lëkurës të cilat gjatë stinës së verës përmirësohen nga rrezatimi diellor, thotë Kovaçi-Doçi ndërsa për lexuesit e "DurrësLajm" shpjegon edhe çfarë mund të bëjmë për t’a ndihmuar lëkurën.

"E para është të heqim dorë nga zakonet e implementuara në stinën e verës; të heqim dorë nga dushet e zgjatura, larësit të pasur me fragranca," thotë ajo.

Krahas atyre çfarë u tha më lart, gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit në ndihmë të lëkurës vijnë edhe disa trajtime të ndryshme të cilat nuk këshillohen të bëhen në pranverë apo verë.

Tashmë i ftohti është i pashmangshëm pasi është fiks në kohën e tij ndaj na mbetet vetëm të marrim masat e duhura për të përballuar me sukses këtë stinë, e cila duhet thënë është periudha ideale për kujdesin ndaj lëkurës, për të riparuar dëmtimet nga dielli!

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mali i Zi do t'i mungojë këtë vit festivalit "Eurovision 2020". Lajmin e bëri të ditur transmetuesi malazez RTCG.

Historianët kanë zbuluar mbetjet e një kompleksi kopshtarie në të cilën Adolf Hitleri rriste fruta dhe perime.

Një burrë anglez, i cili fitoi përpara 10 vitesh mbi 10 milionë euro në një lotari, sot është punëtor qymyri që paguhet 10 euro në orë, p

Një kompani amerikane ka bërë një ofertë pune shumë të çuditshme.

Miliarderi Mohamed Hadid është aq i varfër sa nuk ka para për të shembur rezidencën e tij në Bel Air, deklaroi avokati i tij në gjykatë t

Shumëkush që do të niset me pushime, mendon për atë shtratin e madh e të butë, për një gjumë të qetë, për ato çarçafët tërheqës që thuajs

Alfi Perkins, një student 19-vjeçar që talli futbollistin e Aston Vilas për vdekjen e vëllait të vogël, ka pësuar aksident.

New York-u, një nga qytetet më të mëdha në botë, e tepër të njohur për gamën shumë-ngjyrëshe të restoranteve, ka mes tyre “Dua Kafe”, një

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Në dashuri Luanët janë besnikë dhe kanë nevojë të paparë të marrin të njëjtën gjë për partnerin e tyre.