Deti Arktik po “vlon” nga poshtë! Zbulimi shokues i shkencëtarëve

14/10/2019 - 20:15

Një grup prej 80 shkencëtarësh kanë udhëtuar drejt Siberisë për të hetuar efektet e shkrirjes së akullit të përhershëm të Arktikut Lindor. Gjatë këtij udhëtimi, 80 shkencëtarët kanë bërë një zbulin befasues: “Deti po vlon nga poshtë“.

Kjo pamje befasuese shkaktohej nga flluskat e metanit që po vlonin nga poshtë detit. Studiuesit thanë se përqëndrimi i metanit në Detin Siberian ishte midis 6 ose 7 herë më i lartë se mesatarja globale. Daily Mail shkruan se shkencëtarët kishin mbetur të shokuar nga ky zbulim që kishin bërë.

“Ky është burimi më i fuqishëm i gazit që kemi parë ndonjëherë. Askush nuk ka regjistruar më parë diçka të tillë“, tha Igor Semiletor, studiues kryesor nga Universiteti Politeknik Tomsk.

Ky projekt u inicua, pasi studiuesit panë që nivelet e metanit ishin në rritje në të gjithë rajonin. Ekipi i shkencëtarëve vlerësoi se rritjet e përqëndrimit të metanit erdhën nga shkrirja e akujve që ka prekur pjesë të Siberisë, ndërkohë që temperaturat në rajon janë rritur përtej normales.

Në 2017, shkencëtarët rusë hetuan kratere të mëdha në rajonet Arktike të Siberisë, të shkaktuara nga formimi i flluskave të mëdha të metanit nën tokë. Flluskat shpërthejnë duke krijuar kratere të mëdha. Një liqen në Alberta, Kanada ishte aq i pasur me metan, aq sa mbi sipërfaqen e akullit mund të ndizej zjarr, ndërsa poshtë akullit gazi ngriu duke krijuar flluska të ngurta të pezulluara në ujë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono

Një mjek i cili nuk ka përdorur sapun dhe shampo për 4 vite i ka lënë gojëhapur të gjithë teleshikuesit në New York.

Muzeu i Luvrit, i cili shumëfishoi ofertën e tij në internet dhe rrjetet sociale gjatë kohës së izolimit, u mbështet masivisht nga 10,5 m

Me këtë pamje të re, ylli i futbollit Cristiano Ronaldo është shfaqur për herë të parë në vitin 2003 kur sapo ishte transferuar tek Manch

Tatler, një revistë britanike, publikoi disa informacione në lidhje me mënyrën si Kate Middleton po përballon situatën e tanishme, që mes

Kylie Jenner ka treguar edhe njëherë asetet e saj me bikini nga karantina. Ajo e ka postuar pothuajse përditë foto të nxehta nga vetizoli