Disa këshilla për të shpëtuar nga majat e djegura të flokëve në kushte shtëpie

11/06/2021 - 14:36

Majat e djegura të flokëve janë një shqetësim i vazhdueshëm, por nëse tregohesh pak më e kujdesshme, mund t’i evitosh. Majat e ndara, vijnë si pasojë e krehjes së keqe dhe të shpeshtë të flokëve, sidomos kur janë të njomë, por gjithashtu edhe si pasojë e përdorimit të vazhdueshëm të piastrës, mashës etj., të cilat e shkatërrojnë flokun dhe i lënë majat e hapura. Bëj kujdes!

Mos i krih asnjëherë flokët e lagur

Ky veprim ndodh shpesh edhe nga nxitimi, por flokët janë shumë të ndjeshëm dhe të predispozuar të këputen sa herë i kreh të njomë. Nëse flokët i ke të lagur, atëherë mos i krih, por prit derisa të thahen.

Përdor krehër me dhëmbë të gjerë

Përdor gjithmonë krehër me dhëmbë të gjerë. Mos përdor piastër, mashë, përveç rasteve urgjente, sepse ato shkaktojnë edhe më shumë djegien e flokëve.

Mos i laj me ujë të nxehtë

Mos harro që uji i nxehtë i dëmton flokët, ndaj ki parasysh që duhet t’i lash me ujë të vakët. Mos i shtrydh shumë, as mos i thaj fort me peshqir. Idealja është t’i lash më ujë të ngrohtë ose me ujë të ftohtë dhe mbaji për disa minuta me peshqir. Po ashtu, zgjidh shampon në bazë të tipit të flokut.

Priti flokët çdo 3-6 muaj

Nëse dëshiron vërtet të kesh flokë të shëndetshëm, edhe nëse je duke i rritur, majat e tyre duhet t’i presësh çdo 3-6 muaj, sepse kështu shmang këputjen dhe djegien e tyre. Përdor ushqyes për flokë ose pastroji me ujë e limon.

Përdor maskë për majat

Rrih një vezë, së bashku me xhelin e një gjetheje aloe vera dhe një lugë çaji mjaltë. Aplikoje tek flokët dhe laji ato vetëm pas një ore. Shpëlaji mirë me një lugë gjelle uthull në një gotë me ujë, në mënyrë që të forcosh rrënjët dhe të shkëlqesh flokët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një postim në rrjete sociale i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka ngritur dyshimet se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua

Kombinimi i veshjeve me aksesorë shtesë për të krijuar një stil unik është pjesë e pandarë e përditshmërisë së artistes durrsake Asel Ist

Princi Philip do të kishte festuar 100-vjetorin e lindjes më 10 qershor dhe me rastin e ditës së tij të lindjes, anëtarët e familjes mbre

Marsi është planeti i energjisë dhe jetës suaj mund t’i kishte munguar, por kjo situatë po ndryshon pasi tashmë planeti do të kalojë në s

Janë plot dhjetë ndryshime ato të cilat sjellin në vetvete kundërshtime mes gjinisë mashkullore dhe femërore.

Kur punojmë shumë për të përfunduar një projekt, shumica prej nesh përpiqen të dëgjojnë muzikë, në mënyrë që të përqendrohemi në detyrën

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze.

Studiuesja e astrologjisë Keti Sula ka treguar se përse kryeministri Edi Rama fitoi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Në verë më shumë se kurrë, dielli shqetëson shikimin tonë, prandaj përdorimi i syzeve dielli bëhet më i domosdoshëm.

Modelja e njohur shqiptare, Angela Martini ka publikuar një foto të vjehrrës, ku i uron ditëlindjen dhe tregon se ka një marrëdhënie të m