Do shiste videolojën e vjetër, zbulon një thesar 13 mijë dollarësh

14/08/2019 - 12:57

Një burrë në Seattle, Washington, SHBA donte të shiste te dyqani i pengjeve, video-lojën e tij të vjetër por nuk e dinte se aty ishte fshehur edhe një disketë shumë e rrallë, me vlerë 13 mijë dollarë.

Ai donte të këmbente lojën e parë dhe historike Nintendo në një dyqan të specializuar për shit-blerje të video lojërave të vjetra, por një ndër lojërat e fundit propozuar nga 30-vjeçari, ishte një pjesë historike e NES (Nintendo World Championships 1990).

"Një ndër lojërat më të rralla e të kërkuara mes të apasionuarve pas koleksionizmit dhe lojërave të vjetra", -thotë Cody Spencer, një ndër pronarët e dyqanit të pengjeve.

Pasi vërtetuan autenticitetin e lojës dhe konfirmuan identitetin e shitësit, Spencer i propozoi burrit një shifër shumë herë më të lartë se çmimi me të cilin ishte blerë: 13 mijë dollarë për ta blerë menjëherë dhe sigurisht që pronari i lojës, nuk e la t'ikte një ofertë e tillë.

"Kishim mundësi t’ia blinim atë lojë për 20 dollarë ose edhe 1! Nuk e kishte as idenë më të vogël të vlerës së saj", komentoi Spencer në një intervistë për "Ars Technica".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një kompani amerikane ka bërë një ofertë pune shumë të çuditshme.

Miliarderi Mohamed Hadid është aq i varfër sa nuk ka para për të shembur rezidencën e tij në Bel Air, deklaroi avokati i tij në gjykatë t

Shumëkush që do të niset me pushime, mendon për atë shtratin e madh e të butë, për një gjumë të qetë, për ato çarçafët tërheqës që thuajs

Alfi Perkins, një student 19-vjeçar që talli futbollistin e Aston Vilas për vdekjen e vëllait të vogël, ka pësuar aksident.

New York-u, një nga qytetet më të mëdha në botë, e tepër të njohur për gamën shumë-ngjyrëshe të restoranteve, ka mes tyre “Dua Kafe”, një

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Në dashuri Luanët janë besnikë dhe kanë nevojë të paparë të marrin të njëjtën gjë për partnerin e tyre.

Përpjekja e një zjarrfikësi për të ringjallur një mace u bë virale në internet.

Një djalë i ka propozuar të dashurës duke u ulur në gjunjë mbi tavolinën e sërfit.

Një nënë e re kishte rënë në hall pasi i biri ishte fiksuar aq shumë me flokët e saj saqë nuk flinte dot pa to.