Do shiste videolojën e vjetër, zbulon një thesar 13 mijë dollarësh

14/08/2019 - 12:57

Një burrë në Seattle, Washington, SHBA donte të shiste te dyqani i pengjeve, video-lojën e tij të vjetër por nuk e dinte se aty ishte fshehur edhe një disketë shumë e rrallë, me vlerë 13 mijë dollarë.

Ai donte të këmbente lojën e parë dhe historike Nintendo në një dyqan të specializuar për shit-blerje të video lojërave të vjetra, por një ndër lojërat e fundit propozuar nga 30-vjeçari, ishte një pjesë historike e NES (Nintendo World Championships 1990).

"Një ndër lojërat më të rralla e të kërkuara mes të apasionuarve pas koleksionizmit dhe lojërave të vjetra", -thotë Cody Spencer, një ndër pronarët e dyqanit të pengjeve.

Pasi vërtetuan autenticitetin e lojës dhe konfirmuan identitetin e shitësit, Spencer i propozoi burrit një shifër shumë herë më të lartë se çmimi me të cilin ishte blerë: 13 mijë dollarë për ta blerë menjëherë dhe sigurisht që pronari i lojës, nuk e la t'ikte një ofertë e tillë.

"Kishim mundësi t’ia blinim atë lojë për 20 dollarë ose edhe 1! Nuk e kishte as idenë më të vogël të vlerës së saj", komentoi Spencer në një intervistë për "Ars Technica".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtëpia e Gary Neville është padyshim një nga më të veçantat e para ndonjëherë. Shtëpia ka formë luleje, e mimetizuar në mënyrë perfekte

Rike Roçi u bë një ndër vajzat më të ndjekura dhe të komentuara në rrjete sociale pas pjesëmarrjes së saj në reality show “Big Brother” d

Një punëtor bashkiak në provincën Manisa të Turqisë gjeti një çantë që kishte 2 milionë lira turke (360.000 dollarë) në një park lokal dh

E dimë, askush i ka me qejf punët e shtëpisë, sidomos tani në verë ku gjëja e vetme që duam është kondicioneri, ose një ventilator të gji

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur teknika që modifikojnë gjenet për ta bërë trurin e majmunëve më të ngjashëm me të njeriut.

Këtë vit familja mbretërore nuk do të shkojë për gjueti shpendësh, traditë e cila ka qenë e përvitshme.

Balerina dhe prezantuesja e motit, Alba Hoxha, është shumë e komentuar në media dhe çdo e re që ka të bëjë me të përbën kuriozitet për pu

Zelanda e Re ka tërhequr vëmendjen e medias botërore, kësaj here jo për sulme terroriste por për një zbulim të rëndësishëm.