"Do të kthehem në klasën time", mesazhi i 6-vjeçarit nga Durrësi për bashkëmoshatarët e tij

26/03/2020 - 14:22

Edhe të vegjlit janë ata që po e vuajnë periudhën e izolimit në shtëpi për shkak të koronavirusit.

Ndonëse nuk arrijnë të kuptojnë shumë mirë gjithçka po ndodh sot në vendin tonë dhe nëpër botë, me çiltërsinë karakterizuese të moshës, mesazhet që vogëlushët përcjellin janë mjaft domethënëse dhe prekëse.

I tillë është edhe mesazhi i Marvit, vogëlushit nga Durrësi, drejtuar të gjithë moshatarëve të tij që ashtu si atë i ka marrë malli për shokët dhe shoqet e shkollës.

"Do të kthehem në klasën time. Bota do të lulëzojë sërish", shkruhet në vizatimin që 6-vjeçari mban në duar.

Marvi ka vizatuar globin i cili prej kohësh po lufton me një armik që nuk shihet por po shkakton mjaft viktima, i mbështjellë nga një luledielli, simbol i forcës, shpresës dhe jetës.

Vogëlushi 6-vjeçar, ashtu të gjithë të tjerët qëndron i mbyllur në shtëpi me shpresën që kjo "luftë" të mbarojë sa më shpejt dhe të mund t'i rikthehemi jetës normale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shkak të koronavirusit, deputetja e Durrësit Edlira Hyseni dhe djali i saj Kevin, u detyruan ta festojnë të ndarë ditëlindjen.

Secili në shtëpinë e vet, duke ruajtur distancat, por njëkohësisht duke mos i mohuar njëri-tjetrit një drekë mes miqsh.

Victoria Beckham ka lajmëruar se do të dhurojë 20% të të gjithë shitjeve të firmës së saj të modës dhe brand-it të bukurisë për njerëzit

Studiuesit australianë po verifikojnë testimin njerëzor në shkallë të gjerë për të parë nëse një vaksinë e përdorur prej dekadash për të

Një histori rrëqethëse vjen nga Irlanda e Veriut, për shkak të koronavirusit.

Një nga kamerierët e mbretëreshës Elisabeth II është infektuar me koronavirus.

Presidenti Donald Trump thotë se nuk do të mbështesë ligjin për sigurinë e Princit Harry dhe Meghan, të zhvendosur nga Kanada për në SHBA

Një ngjarje e trishtë ka ndodhur në Villaguattera di Rubano, në zonën e Padovës, ku një 54-vjeçar i dha fund jetës të shtunën në mëngjes,

Modeli shqiptar Rolando Lekaj, jep një lajm të mirë për shqiptarët, që po luftojnë prej javësh me koronavirusin.

Prezantuesi dhe kantautori i njohur, Ardit Gjebrea, iu bashkua nismës së Bashkisë së Tiranës për të ndihmuar familjet në nevojë.