A do të lejohet më përdorimi i fjalës "mbretëror" për kompaninë e Harry-t dhe Meghan-it?

19/02/2020 - 15:16

Përdorimi i fjalës “mbretëror" nga Princi Harry dhe gruaja e tij, Meghan, për sipërmarrjen e tyre të re po rishikohet nëse do të lejohet të përdoret apo jo.

Sipas një burimi mbretëror nga CNN, diskutimet janë ende në zhvillim por drejtimi i mundshëm është se termi nuk do të jetë pjesë e markës së Sussex-it.

Duka dhe Dukesha e Sussex befasuan botën muajin e kaluar kur ata njoftuan planet për t'u larguar nga detyrat e tyre në familjen mbretërore britanike dhe kalimin në një model të ri pune.

Në të njëjtën kohë, doli që çifti kishte paraqitur një kërkesë për një markë tregtare në Mbretërinë e Bashkuar për termin "Sussex Royal", që përfshin qindra sende nën kategoritë e materialeve si veshmbathje, fushatë, mbledhje fondesh për bamirësi, arsim dhe shërbime të kujdesit shoqëror.

Sidoqoftë, një ndihmës i Mbretëreshës paralajmëroi Dukën dhe Dukeshën që të mos përdorin termin në fillim të këtij muaji.

"Unë nuk mendoj se është e kënaqshme. Nuk mund të jenë dy gjëra në të njëjtën kohë. Ju ose jeni mbretëror ose nuk jeni", tha Thomas Woodcock, Garter King of Arms, për botimin.

Kur Buckingham Palace tregoi rolet e reja për Harry dhe Meghan muajin e kaluar, ajo tha se kishte disa çështje që kërkonin punë shtesë dhe konsultime.

Princi Harry dhe Meghan ranë dakord për të ndaluar përdorimin e titujve të Lartësisë së Tij dhe të Lartësisë së saj Mbretërore, të shpëtojnë disa fonde nga shteti dhe të kthejnë fondet e “Grantit Sovran” që ata shpenzuan për të rinovuar vendbanimin e tyre zyrtar.

Burimi tha se planifikimi ishte duke u zhvilluar rreth fillimit të organizatës së re jofitimprurëse të çiftit, duke shtuar se detajet do të publikohen në kohën e duhur.

Harry dhe Meghan u nisën për në Kanada me djalin e tyre Archie pas njoftimit për dorëheqjen mbretërore.

Që atëherë, është bërë e ditur që çifti po mbyllnin zyrën e tyre në Pallatin Buckingham.

CNN e kupton që çifti nuk ka më nevojë për një zyrë në rezidencën kryesore të mbretëreshës në Londër që kur u tërhoq nga rolet e tyre nga detyrat si anëtarë të familjes mbretërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua ka vdekur nga koronavirusi disa orë pasi lindi vajzën e saj.  Nëna 36-vjeçare, e identifikuar vetëm si Galina, thuhet se është i

Në karantinë prej tre javësh, por pasditja e së premtes ka qenë e veçantë për banorët e lagjes nr.16 në Durrës.

Ylli i PSG-së, Neymar i ka befasuar të gjithë me vendimin e fundit.Sipas mediave braziliane, sulmuesi ka dhuruar 5 milionë euro për të lu

Kobe Bryant vdiq së bashku me vajzën e tij 13-vjeçare Gianna Bryant dhe shtatë persona të tjerë në një aksident ajror me helikopter në ja

Në kohën e koronavirusit, bizneset në Durrës po përpiqen të kalojnë me sa më pak humbje vështirësitë që sjell karantinimi brenda në shtëp

Corona dhe Covid. Kështu janë quajtur binjakët e lindur në Indi në ditët e fundit të marsit, pasi prindërit u kanë vendosur emra

Porti i Durrësit pavarësisht se ndodhet në një situatë të pazakontë, ka pritur një super jaht luksoz me 15 vela mëngjesin e sotëm.

Pandemia e koronavirusit ka bërë që shumë njerëz të bllokohen në shtëpi me asgjë për të bërë dhe kjo i bën ata jo vetëm me ankth, por dhe

Doriana Ruko është një prej infermiereve shqiptare që ka shkuar në Itali për të ndihmuar në luftën për koronavirusin.

Një foshnje 6-javëshe në Connecticut të SHBA-ve ka ndërruar jetë nga koronavirusi, dhe besohet të jetë viktima më e re në botë që ka humb