​Drita misterioze në qiellin britanik, rezultoi të jetë diçka tjetër...

26/10/2020 - 07:45

Një rreze misterioze e dritës jeshile u shfaq kohët e fundit në qiellin e Britanisë së Madhe. Incidenti ndodhi në Coventry më 17 tetor, dhe dëshmitarët okularë zbuluan se rrezja laser ishte me ngjyrë blu dhe jeshile, dhe më në fund ajo u zhduk në re.

Ndërsa lajmi për rrezen misterioze të laserit u bë viral në hapësirat në internet, disa teoricienë konspirativë në mënyrë të çuditshme filluan të argumentojnë se alienët kanë vizituar tokën. Disa njerëz të tjerë pohuan se këto rreze po përdoren nga alienët për të rrëmbyer njerëzit.

Megjithatë, thashethemet shpejt u vunë në qetësi, pasi arsyeja e vërtetë pas rrezes u zbulua nga Mat Lawrence nga Quant Lasers.

Sipas një raporti të botuar në Coventry Telegraf, Mat Lawrence ishte në të vërtetë duke provuar sesa larg mund të shiheshin laserët më të fuqishëm në botë.

“Ne po provonim laserin më të fuqishëm të ekranit në botë dhe po merrnim disa fotografi nga i gjithë qyteti. Ne e kemi bërë atë në qytete të ndryshme, por njerëzit preferojnë të lexojnë se po flasim me alienë ose diçka tjetër”, tha Lawrence .

Lawrence tha për Coventry Telegraf se këto laser mund të shiheshin të paktën 20 milje larg në kushte të mira të motit. Para se të provonte laserin, Quant Lasers kishte informuar aeroportin e Coventry, në mënyrë që çdo fluturim në zonë të mund të drejtohej në mënyrë të sigurt.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Festimet në nder të 108-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë janë zhvilluar nga shqiptarët në të gjithë botën.

I ftohti dhe era dëmtojnë shumë lëkurën dhe kjo periudhë cilësohet nga dermatologët si më delikatja përsa i përket lëkurës.

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll, që lidh Turqinë Europiane me atë Aziatike, është veshur me ngjyrat kuqezi mbrëmjen e sotme.

Një tjetër urim i veçantë  ka ardhur për festën e 108-vjetorit të Pavarësisë për Shqipërinë ditën e sotme.

Moderatorja Gerta Gixhari ishte e ftuar së fundmi në "Glamour Zone", me Ester Bylykun.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, është bërë nënë për herë të dytë.

Nëse 2020 ju ka lodhur seriozisht nervat, viti i ardhshëm (2021) do të korrigjojë të gjitha sikletet dhe keqkuptimet dhe do t'ju japë lum

Me foton më të bukur, reperi kosovar, Arian Gushi ose ndryshe Gold Ag ka dhënë lajmin se është bërë baba për herë të parë me një djalë.

Në tetor të vitit që lamë pas, shefi i njohur i kuzhinës Renato Mekolli pranoi se është në një lidhje dashurie.

Aktorja dhe skenaristja italiane, Daria Nicolodi ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare.