Dubai, nis ndërtimi i hotelit më të lartë në botë (FOTO)

14/01/2020 - 20:25

Dubai që është një qyteti i njohur për ndërtesat e larta, pritet të jetë “shtëpia” e hotelit më të lartë në botë – Ciel Tower.

Ky hotel në rrugën Sheik Zayed është i lartë plotë 360 metra, dhe është interesant se Dubai tashmë është “shtëpia” e tashmë gjashtë hoteleve më të larta në botë – JW Marriott Marquis Hotel Tower 1, JW Marriott Marquis Hotel Tower 2, Rose Rayhaan by Rotana, Burj Al Arab dhe Emirates Toëer 2.

Gara për ndërtesa të larta në këtë vend filloi në vitin 1999 kur u hap Burj Al Arab, hotel ky që ishte 321 metra i lartë dhe konsiderohej më i larti në botë.

Ndërkaq hoteli i ri që nuk ka konkurrencë sa i përket lartësisë është dizajnuar nga kompania Norr. Ndërtimi i këtij hoteli pritet të përfundojë në vitin 2023 dhe do të ketë 1,042 dhoma dhe apartamente të shpërndara në 82 kate.

Karakteristikë e këtij hoteli është platforma e xhamit – Sky Terrace, që i mundëson vizitorëve pamje prej 360 gradë mbi qytetin e bukur në Lindjen e Mesme. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktorja amerikane Olivia Munn, ka ndarë një sekret intim me publikun.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe shumë ekspertë të Shëndetësisë, e kanë vlerësuar vendosjen e maskës mbrojtëse si mjetin kryesor të fr

Aktorja e njohur Hymejra Akbaj ka humbur djalin e saj në moshën 47 vjeç. Ajo e ka gjetur të birin të vdekur në shtëpi si pasojë e një sul

Universiteti Durham në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon vullnetarë që do të jenë pjesë e një eksperimenti për COVID-19, e cila do të zbulo

Raporti i Princ Harry-t me mbretëreshën Elizabeth ka ngjallur përherë shumë diskutime në rrjetet sociale nga ndjekësit e pallatit mbretër

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.

13 gushti është dita e mëngjarashëve dhe këtë e feston 10% e popullsisë së botës.

Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtarë dhe Mbretërinë e Bashkuar, Harry dhe Meghan ndërrojnë për herë të tretë vendban