A duhen asgjësuar mushkonjat?

26/09/2018 - 10:24

Gjendet mënyra për zhdukjen e mushkonjave. Është inxhinieria gjenetike që vret femrat riprodhuese dhe kjo gjë është verifikuar tashmë në një kafaz të laboratorëve të universitetit Imperial College të Londrës.

Kërkuesit kanë arritur të injektojnë një gen tek mushkonjat femra që është në gjendje të bllokojë fertilitetin më një metodë që rezulton 99% e suksesshme.

Kolapsimi i popullatës së insekteve bezdisës në laborator ka ndodhur brenda 7-11 gjeneratave në mënyrë të pakthyeshme. Kjo është hera e parë që arrihet një gjë e tillë dhe rezultati është publikuar në revistën shkencore Nature Biotecnology.

Teknika e përdorur është emërtuar Gene Drive dhe konsiston në manipulimin e transmetimit e të njëjtit gen ndër dy prindërit nga një brez në tjetrin. Deri më sot, të gjitha teknikat e tjera gjenetike të përdorura për zhdukjen e mushkonjave kishin dështuar, pasi këto insekte arrinin gjithnjë të krijonin rezistencë.

Tani kërkuesit do të vijojnë punën për fazat e tjera të eksperimentimit, por edhe diskutimet etike nëse insekti duhet zhdukur nga zinxhiri i jetës. Aktualisht shifrat e fundit mbi dëmet e mushkonjave flasin për 216 mln të infektuar në vitin 2016 nga malarja, ndër të cilët 445 mijë me pasojë vdekjen. /Klan Plus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasi Tristan Thompson e tradhtoi Khloé Kardashian me shoqen e ngushtë të Kylie Jenner, Jordyn Woods, në rrjet kanë vërshuar me shpejtësi

Dukesha Meghan Markle organizoi dje festën e foshnjes që do të sjellë në jetë.

Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë ndër çiftet që kanë një histori të gjatë dashurie, ato u fejuan gjatë vitit 2018.

Bebe Rexha ka publikuar projektin e ri muzikor të titulluar “Last Hurrah” ku duket më seksi se kurrë.

"Disney" ka qenë dhe vazhdon të jetë një nga produksionet më të njohura dhe të suksesshme kur bëhet fjalë për filmat vizatimorë.

8-vjeçarja Frensi Lluka, i ka idetë e qarta se çfarë do të bëhet kur të rritet.

Partnerja e kryeministres lesbike të Serbisë, Ana Bërnabiq, Milica Gjurgjiq, ka sjellë në jetë një djalë.

8 vite më parë Gjon Muharremaj mahniti jurinë e ‘Albania’s Got Talent’ me zërin e tij teksa këndonte një prej baladave më të dashura fran

Modelja australiane Jem Wolfie ka kaluar një ditë të bukur në plazh dhe ka ndarë me fansat e saj fotot nga bregdeti i vendlindjes së saj.

Aktualisht kudo në rrjet gëlojnë lajmet se Tristan Thompson ka tradhtuar Khloé Kardashian me shoqen e ngushtë të Kylie Jenner, Jordyn Woo