A duhet të bëni aktivitet fizik gjatë shtatzënisë

02/07/2020 - 12:12

Ushtrimi i aktivitetit fizik gjatë shtatzënisë ndikon pozitivisht në shëndetin e bebes. Nuk bëhet fjalë natyrisht për ushtrim të tepruar, por të moderuar, që ndikon në një nivel më të lartë të një përbërësi që gjendet në qumështin e gjirit. Ky përbërës, 3sl, redukton te fëmijët për të gjithë jetën, rrezikun e problemeve shëndetësore si diabet, obezitet dhe sëmundje kardiake.

Studimi është publikuar në revistën shkencore Nature Metabolism dhe është realizuar nga Qendra Shëndetësore Wexner, në bashkëpunim me Universitetin Shtetëror të Ohios.

Kërkuesit kanë mbajtur nën kontroll 150 gra shtatzëna dhe zbuluan se ato që kishin kryer lëvizje gjatë shtatzënisë, qoftë edhe një ecje ditore konstante, kishin nivele më të larta të këtij përbërësi në qumështin e gjirit.

Edhe më parë kjo gjë ishte vërtetuar me kaviet e laboratorit, ku ishte vërtetuar se benefitet e nënave gjatë periudhës së shtatzënisë u transferuan te këlyshët dhe u vërtetua që kjo gjë u transmetua nëpërmjet qumështit dhe jo thjesht nga trashëgimia gjenetike.

Rezultati është mjaft i rëndësishëm, pasi ekspertët po punojnë për ta veçuar këtë përbërës, në mënyrë që të përdoret edhe në qumështin e gatshëm për bebet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, kanë shpikur një spraj hundësh me antitrupa sintetikë, të cilët besojnë se do t

Bashkia e Durrësit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor do të organizojë nesër në qytetin breg

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.

13 gushti është dita e mëngjarashëve dhe këtë e feston 10% e popullsisë së botës.

Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtarë dhe Mbretërinë e Bashkuar, Harry dhe Meghan ndërrojnë për herë të tretë vendban

Lucky Kelsall, 37 vjeçe, i bëri një premtim burrit të saj që ishte në prag të vdekjes, se me të do të bënte një djalë.

Sipas astrologjisë, këto shenja të horoskopit mund të kenë shoqëri të gjata dhe të jenë besnikë në raportin me njëri-tjetrin, keshtu qe k

Vetëm pak kohë më parë, moderatorja Bora Zemani dhe aktori i humorit, Donald Veshaj vendosën të bënin publike lidhjen e tyre të dashurisë

Dwayne “The Rock” Johnson u emërua aktori më i paguar, për të dytin vit me radhë, shkruan revista Forbes.

Rita Ora ka qenë kryefjalë e statuseve në Twitter për ditë me radhë, pasi 29 vjeçarja është akuzuar për “përvetësim kulturor” dhe “blackf